Obálka audioknihy Mimo dosah

Interpret: Dana Černá
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2019

Apokalyptický nářek nad volným pádem našeho světa, kde nikdo a nic, ani dítě či kůň nebo půda, není v bezpečí. (The Irish Times)

Je to sen, realita, horor, blouznění v horečce nebo noční můra? Amanda leží na nemocničním lůžku a hledá bod zlomu, okamžik, kdy jedním banálním krokem odbočila z cesty a směřuje k nevyhnutelné katastrofě. Společnost jí dělá chlapec David, který jí svými otázkami pomáhá rekonstruovat, co se přihodilo s její dcerou Ninou a proč se Amandou tolik střežená záchranná vzdálenost prolomila. Při hledání toho momentu trvá nekompromisně na detailech a nutí Amandu přehrát si každý detail toho léta na odlehlém argentinském venkově. Je to důležité, není času nazbyt...

SAMANTA SCHWEBLIN
Vystudovala obor filmová věda na univerzitě v Buenos Aires. U filmu však nezůstala. Místo toho se čím dál více věnovala psaní. Ve svých dílech navazuje na fantastickou literaturu laplatské oblasti zastoupenou jmény jako Julio Cortázar, Jorge Luis Borges nebo Adolfo Bioy Casares. Je nositelkou mnohých mezinárodních ocenění včetně Ceny Juana Rulfa a Ceny Casa de las Américas. Prestižním časopisem Granta byla zařazena mezi nejlepší mladé autory píšící španělsky. Nejprve se věnovala pouze povídkové tvorbě – vydala tři povídkové sbírky, z kterých byla do češtiny přeložena pouze Ptáci v ústech (2013, Éditions Fra). Její první novela Mimo dosah se v roce 2017 dostala do úzké nominace na prestižní Man Booker International Prize Její knihy byly přeloženy do dvaceti jazyků. Žila v Argentině, Mexiku, Itálii a Číně, v současné době žije a tvoří v Berlíně.

DANA ČERNÁ
Už při studiu na pražské konzervatoři hostovala v divadle v Hradci Králové, po absolutoriu v roce 1990 nastoupila do angažmá ve Středočeském divadle Kladno – Mladá Boleslav. Po rozdělení divadel hrála v letech 1994–1998 v Městském divadle v Mladé Boleslavi. Od roku 2000 je členkou pražského Činoherního klubu, kde ztvárnila řadu výrazných postav. V roce 2015 byla nominována na Cenu Thálie za roli učitelky zpěvu v inscenaci Commedia finita. Kromě divadla se věnuje dabingu (např. role Charlotte v seriálu Sex ve městě) a patří k předním rozhlasovým herečkám. Objevuje se i v seriálech či televizních filmech. Pro Tympanum načetla audioknihy Dánská dívka, Jedenáct minut a Román pro ženy.

Nahrávka vznikla podle knihy Samanty Schweblin Mimo dosah vydané nakladatelstvím Argo v roce 2019. DISTANCIA DE RESCATE SAMANTA SCHWEBLIN Copyright © 2014 by Samanta Schweblin. Ze španělského originálu Distancia de rescate vydaného nakladatelstvím Penguin Random House v roce 2014 přeložila Dita Aguilera. Translation © 2019 by Dita Aguilera. Čte Dana Černá. Režie Tomáš Soldán. Hudba Kittchen. Zvuk Rostislav Koňařík. Design obálky Markéta Härting. Grafická úprava obalu Jana Čerevková. Foto autorky © Alejandra López. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., v dubnu 2019.

Audiokniha Mimo dosah je hypnotická novelu z argentinského venkova. Napsala Samanta Schweblin, Dana Černá.