Obálka audioknihy Saturnin

Interpret: Oldřich Vízner
Vydavatel: ADK Prague
Vydáno: 2012

Předlohou pro naši nahrávku je humoristický román spisovatele Zdeňka Jirotky Saturnin (1942) s postavami vypravěče, nepředvídatelného sluhy Saturnina, tety Kateřiny, jejího syna Milouše, krásné slečny Barbory, strýce Františka, doktora Vlacha a vypravěčova dědečka. Jde o nejúspěšnější Jirotkův román, který značně vyniká nad ostatní autorova díla.
Podle literárních kritiků se Jirotka inspiroval anglickou literaturou, mj. dílem Jerome Klapky Jeromeho a romány a povídkami anglického spisovatele Pelham Grenville Wodehouse, v nichž vystupuje sluha Jeeves. Mladý muž dobrého společenského postavení a vychování, trochu konzervativní, získá, ne vlastní vinou, sluhu Saturnina. Ten se de facto stane pánem svého zaměstnavatele a způsobí v jeho dosud poklidném životě řadu překvapivých zvratů a situací. Ty by se bez Saturnina daly těžko zvládnout. Už proto ne, že by bez něj pravděpodobně nikdy nenastaly. Saturnin je v Čechách pojmem již několik generací.
Mnoho čtenářů si vybaví i filmovou podobu Saturnina i z jeho filmové verze. Tam se titulní role mistrovsky zhostil Oldřich Vízner. Ten se po letech k této předloze vrátil a dokonalým způsobem knihu převedl do audio podoby.

Kultovní humoristický román Saturnin, kterým se autor Zdeněk Jirotka proslavil nejen v Česku, čte v nezkrácené verzi Oldřich Vízner.