Obálka audioknihy Já, Finis

Interpret: Jan Vondráček
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2022

Nepřítel, který unáší kluky ze Země, není z téhle planety…

Svět má potíže. Mizí z něj všichni aspoň trošku zdraví chlapci, jen co oslaví osmé narozeniny. Dvanáctiletého Petra sice prokletí minulo, protože jako světloplachý jedinec nesundává tmavé brýle, a přece není slepý. Vidí až příliš – a jakmile krutý osud potká i jeho osmiletého brášku, odhodlá se vydat za přízraky, které sourozence odvlekly mimo Zemi. Jenže vzápětí uvázne kdesi v půli cesty na šeredné pláni, kde vidí leda žravé stonožky, dravé vážky, obří ptactvo a překvapivě i skupinu hochů, z nichž ten nejsilnější zachrání vypravěče nervy drásající sci-fi v okamžiku, kdy měl namále. Další odysea klukovské družiny odráží osvědčené peripetie ztroskotanecké prózy, byť ve srovnání se zdejšími nástrahami je asi každá verneovka čajíček. Jakou roli tu hraje číslo 14? Potvrdí se proroctví, podle kterého Petr ztělesňuje bájného Finise, který přišel partu i Zemi zachránit? Bůh ví – a třeba ani on ne. Ve vesmíru zřejmě nejsme sami, nicméně i ten podléhá evoluci a lidstvo v něm pokaždé nenarazí na tvory s mírumilovnými úmysly!

Román o boji s mimozemskými kolonizátory získal při udílení prémií Magnesia Litera 2021 čtenářskou Cenu Kosmasu a byl nominován na Zlatou stuhu.

VÁCLAV DVOŘÁK
Absolvent Technické univerzity v Liberci působí v současnosti na její strojní fakultě jako docent katedry energetických zařízení. Obor ho mimo jiné inspiroval ke sci-fi výbojům pro neohroženou školní mládež i dospělé příznivce literární fantastiky. V prvotině Písečníci a bludný asteroid (2018) vylíčil osudy Tomáše Nebuly, jedenáctiletého outsidera ze zaostalé pouštní planety, který studuje akademii zřízenou na vesmírném korábu Singularita a nestačí tajit dech nad učebními osnovami a zázraky kosmu. Díky tomu autor vytvořil ultramoderní paralelu ke starosvětským kulisám Bradavic, kde se vzdělával Harry Potter. Ve druhém románu Já, Finis (2020) rozvíjí Dvořák zápletky Dantova Pekla, Verneova Tajuplného ostrova a Goldingova Pána much v dystopii o mladistvých ztroskotancích, kteří po únosu do vesmíru čelí invazi mimozemské civilizace. Příběh zvítězil ve čtenářské anketě Magnesie Litery pořádané knihkupectvím Kosmas a získal rovněž nominaci na Zlatou stuhu 2021. Navzdory nabídkám zavedených nakladatelství publikoval spisovatel obě knihy vlastním nákladem s přispěním financování na serverech Startovač a Hithit. Nyní pracuje na pokračování Tomášových osudů ve hvězdné akademii.

JAN VONDRÁČEK
V dětství chodil do dramatického kroužku, ale k divadlu se dostal až během vojenské prezenční služby v Armádním uměleckém souboru. Následovalo studium na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU, odchod s celým ročníkem do nově vzniklého Dejvického divadla, účast na mnoha festivalech, řada ocenění a vstup do souboru Divadla v Dlouhé, jehož členem je dodnes. Díky seriálu Mentalista, v němž dabuje hlavní postavu Patrika Janea, je známý i jeho hlas (Cena Františka Filipovského 2010). Filmoví a televizní diváci ho mohli zaznamenat ve filmech Pokoj v duši (2009), Lidice (2011), Příběh kmotra (2013) nebo v seriálech České století (2013), Život a doba soudce A. K. (2014), Vraždy v kruhu (2015) a Kapitán Exner (2017).