Obálka audioknihy Narcismus – vnitřní žalář

Interpret: Pavel Kříž
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2020

Narcismus a narcistická porucha osobnosti patří k mimořádně rozšířeným formám psychických obtíží dnešní doby. Audiokniha zkušeného terapeuta Heinz-Petere Röhra se zabývá osobitým způsobem vznikem této poruchy, jejím průběhem a naznačuje možnosti jejího překonání. Za východisko si autor zvolil pohádkový příběh bratří Grimmů Železná kamna.

Hlavními protagonisty pohádky jsou princ zakletý do železných kamen a princezna, která zabloudila v okolním lese. Na těchto symbolických postavách autor ukazuje kořeny, z nichž narcismus vyrůstá. Pohádkový děj pak doprovází jeho úvahy o hlavních rysech mužského a ženského narcismu a o narcistním soužití. Analyzuje také společenský význam této poruchy, hovoří o konkrétních možnostech terapie a o cestách, které vedou k uzdravení a svobodě.

HEINZ-PETER RÖHR
Známý německý psycholog a psychoterapeut. Původně vystudoval sociální práci a pedagogiku, již více než 30 let působí na klinice v Bad Fredeburgu, kde se věnuje především problematice léčby závislostí. Je autorem mnoha úspěšných knih, například Hraniční porucha osobnosti, Hysterie – strach z odmítnutí, Sebeúcta u dětí, Zneužití a další. Vydavatelství Tympanum ve spolupráci s nakladatelstvím Portál vydalo jeho audioknihy Nedostatečný pocit vlastní hodnoty(2018), Cesty z úzkosti a deprese (2019) a Závislé vztahy (2020).

PAVEL KŘÍŽ
Už v dětství se věnoval divadlu jako člen dětského sboru Divadla na provázku. Z politických důvodů nebyl přijat na gymnázium, vystudoval tedy fotografii a hrál v nejrůznějších amatérských divadelních souborech. V roce 1981 přišel zlom v podobě role studenta gymnázia Štěpána Šafránka v úspěšném filmu Dušana Kleina Jak svět přichází o básníky. V roce 1983 pak objevil v titulní roli kováře Mikeše v úspěšné pohádce O statečném kováři a v nepříliš známém, kritikou ovšem ceněném, filmu Levé kříslo. V roce 1984 následovalo pokračování ságy o básnících Jak básníci přicházejí o iluze a Jak básníkům chutná život (1987). V ten samý rok se rozhodl emigroval do Kanady a po úspěšném studiu psychoterapie na univerzitě ve Vancouveru začal pracovat v domech pro seniory. Seznámil se zde i se svojí životní partnerkou, filmovou animátorkou Bonnie Glover. O šet let později se vrací do Čech, kde natočí pokračování Kleinovy filmové ságy Konec básníků v Čechách (1993), filmy Andělské oči (1993), Vůně vanilky (2002) či Ve smrti sami (2003). Jako silný diabetik se podílel přípravě televizního magazínu v České televizi s názvem Manažerem vlastního zdraví. V roce 2010 vyhrál 4. ročník televizní soutěže StarDance. Byl členem činohry Národního divadla a věnuje se rovněž dabingu.

Nahrávka vznikla podle knihy Heinze-Petera Röhra Narcismus– vnitřní žalář Vznik poruchy, průběh a možnosti jejího překonání vydané nakladatelstvím Portál v roce 2016. Copyright © Heinz Peter Röhr, 2003. Z německého originálu Narzissmus: Dem inneren Gefängnis entfliehen vydaného v nakladatelství Patmos Verlag GmbH & Co. KG, přeložil Petr Patočka. Translation © Petr Patočka 2011, 2016. Copyright © by Patmos Verlag GmbH & Co. KG, 2003. Čte Pavel Kříž. Režie, zvuk a mastering Filip Gemroth. Hudba Jan Šikl. Obálka Vladimír Zindulka. Úprava obalu pro CD Matěj Čadil. Technický redaktor Vojtěch Machálek. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo nakladatelství Portál ve spolupráci s vydavatelstvím Tympanum v roce 2020. www.portal.cz, www.tympanum.cz

Audiokniha Narcismus – vnitřní žalář. Terapeut Heinz-Peter Röhr analyzuje vznik a překonání narcistické poruchy osobnosti. Čte Pavel Kříž.