Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Northangerské opatství

Northangerské opatství

Jane Austenová

Délka: 9 h 40 min
Interpret: Klára Sedláčková Oltová
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2024
Typ souboru: MP3
Velikost: 545 MB

UPŘÍMNÉ SRDCE HLEDÁ PRAVOU LÁSKU

V příběhu sedmnáctileté Catherine, chytré a dobrosrdečné dívky, rozehrává autorka svůj nezaměnitelný smysl pro humor a ironii na pozadí kulis módního lázeňského města a strašidelných gotických románů.

„Když je nějaké slečně souzeno být hrdinkou, ani svéhlavost čtyřiceti sousedních rodin jí v tom nezabrání.“ Neodolatelná ironie Jane Austenové provází každou stránku románu o sedmnáctileté Catherine, která v doprovodu své matky přijíždí do módního Bathu, aby byla uvedena do společnosti a našla si vhodného partnera. Inteligentní a milá Catherine, která v dětství nejevila známky výjimečného talentu – k jejím nejšťastnějším dnům patřil ten, kdy byl propuštěn její učitel hudby, a v kreslení byla nadána schopností nakreslit domy, stromy i slepice s kuřátky jedno jako druhé –, v dospívání přečetla vše, co jí přišlo pod ruku. Oblíbila si zejména strašidelné hororové romány, jejichž kulisy hrají v příběhu o hledání lásky významnou roli…

JANE AUSTENOVÁ
Anglická spisovatelka, zakladatelka moderního rodinného románu v anglické literatuře. Narodila se v rodině duchovního. Studovala krátce na soukromých středních školách v Oxfordu a Readingu. Pro úzký okruh rodiny psala již od patnácti let krátké prózy, básně i dramatické scény. Nikdy se neprovdala, po smrti otce žila s matkou a sestrou v Southamptonu, později v Chawtonu. Zde se věnovala rozsáhlejší tvorbě a připravovala k vydání svá díla, z nichž většinu několikrát přepracovávala. Její díla vycházela za jejího života anonymně, pod jejím jménem byla vydávána až po její smrti, kdy také dosáhla největší proslulosti. K jejím nejznámějším dílům patří Pýcha a předsudek a Rozum a cit, oceňovány jsou i romány Emma a Mansfieldské panství. Všechny její romány byly mnohokrát zfilmovány.

KLÁRA OLTOVÁ
Česká divadelní, televizní a filmová herečka. Dětství strávila v Pardubicích, kde se věnovala různým zájmům – baletu, sjezdovému lyžování, navštěvovala dramatický kroužek, hrála na klavír. Po maturitě na pardubickém gymnáziu vystudovala činoherní herectví na brněnské JAMU. Již ke konci svých vysokoškolských studií byla členkou pražského Divadla v Dlouhé, kde působí dodnes. Představila se v hrách Sofokla, Čechova, Ibsena, Bulgakova či Frayna, hostuje v Národním divadle nebo v Divadle Na zábradlí. Obsazují ji filmoví režiséři (Kytice, Román pro ženy, Betlémské světlo). Televizní diváci ji znají z mnoha seriálů, například Ordinace v růžové zahradě, Police Modrava, Ochránce a další. Ztvárnila i mnoho rozhlasových rolí, za všechny jmenujme Polly v Žebrácké opeře, Catherine ve Velkém Gatsbym či Elisabeth v Delaportově Jménu.

Nahrávka vznikla podle knihy Jane Austenové Northangerské opatství vydané nakladatelstvím Slovart v roce 2022. Z anglického originálu Northanger Abbey přeložila Kateřina Hilská. Translation © Kateřina Hilská, 2022. Citace z díla Williama Shakespeara v překladu Martina Hilského. Čte Klára Oltová. Režie a zvuk Jan Koukal. Technická redakce Jaroslav Janda.Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Martin Urbánek. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2024.

Audiokniha Northangerské opatství, autorka Jane Austenová, čte Klára Oltová.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma