Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Havel

Délka: 22 h 56 min
Interpret: Michael Žantovský
Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2017
Typ souboru: MP3
Velikost: 1.29 GB

Životopis velké postavy českých a světových dějin 20. století, Václava Havla, napsal Michael Žantovský, jeho přítel a spolupracovník z doby disentu i Havlova prezidentství. Knihu vydalo nakladatelství Argo.
Autor čerpal z vlastních zážitků a zkušeností, z literatury, rozhovorů, zápisků, Havlových projevů literárních, politických i filosofických. Využil při práci svých profesí klinického psychologa, překladatele, Havlova tiskového mluvčího a politického reprezentanta naší země (byl velvyslancem v USA, Izraeli a Velké Británii). V současné době je ředitelem Knihovny Václava Havla, instituce, jejímž cílem je shromažďovat, studovat a šířit dílo a odkaz tohoto velkého muže, dramatika, literáta, nevšedního myslitele a politika a připomínat současným generacím fascinující přínos jeho práce. Biografie byla napsána původně anglicky, přeložena již do desítky jazyků (do češtiny ji přeložil autor sám), vzbudila v literárním světě mimořádné nadšení. Podrobná a zasvěcená chronologie Havlova života a díla je psaná s objektivitou, kritickým nadhledem a zároveň s vřelým pochopením pro všechny životní peripetie sledované osobnosti.

Audioknihu čte Jan Vondráček tak, že posluchač s napětím vnímá všechny zjevené skutečnosti a netrpělivě očekává pokračování, motta k jednotlivým kapitolám zaníceně přednáší Zuzana Stivínová a tři úvodní kapitoly přečetl autor sám. Vysvětluje zde své důvody, které jej k napsání knihy přivedly. Považoval to za svůj úkol. Říká: "…choval jsem obrovský obdiv k jeho myšlenkám, jeho neochvějné laskavosti, jeho opravdovosti a jeho odvaze..." Zároveň nemůže zapřít svou původní profesi psychologa, což znamená "…dokázat pozorovat jiné lidské bytosti (včetně těch, které jsou vám nejblíž), jak zápasí, vítězí, prohrávají, trpí a umírají, a dělat si při tom po celou dobu nezúčastněné poznámky…"

1 Poznámka k českému vydání
2 Prolog
3 18. prosinec 2011, temný chladný den
4 Narozen v nepravou chvíli
5 Portrét umělce jako velmi mladého muže
6 Stříbrný vítr
7 Dobrý voják Havel
8 Olga
9 Učeň
10 Zahradní slavnost
11 Šedesátá
12 Privátní škola politiky
13 Vyrozumění
14 Bouře na obzoru
15 Čas mizerů
16 Horský hotel
17 Vyvalte sudy
18 Žebrácká opera
19 Je to jen rock’ n’ roll
20 Charta
21 Chyba
22 Zelinářova vzpoura
23 Impérium vrací úder
24 Proces
25 Milá Olgo
26 Konečně svobodný
27 Chvála bláznovství
28 Bitva na Václavském náměstí
29 Sametová
30 Velký hluk
31 Cesta na Hrad
32 Pytel blech
33 Prezident rock’n’rollu
34 Nejdřív si střihnem Manhattan
35 A pak si dáme Kreml
36 Našinci na cestách
37 Jak se dělá ryba
38 Konec Československa
39 Čekání jako stav naděje
40 Boření zábran
41 Hledání spojenců
42 Návrat do Evropy
43 Jin a Jang
44 Mezi životem a smrtí
45 Blbá nálada
46 Sbohem, armádo
47 V podmínce
48 Odcházení

Havel - audiokniha obsahuje biografii podrobně postihující nesmírně zajímavé osudy Václava Havla, velké osobnosti naší země, od jeho dětství až do smrti. Autor Michael Žantovský. Interpreti Michael Žantovský, Jan Vondráček a Zuzana Stivínová.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma