Obálka audioknihy Doppler

Interpret: Jan Vondráček
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021

Absurdně vtipný, vtipně absurdní příběh o lidské osamělosti, o protestu proti společnosti, o bezduchém konzumu a tomu, co je považováno za správné.

Doppler je úspěšný, spořádaný a pilný muž. Má manželku, dvě děti, hezký dům a dobrou práci, do níž každé ráno jezdí volvem. Jednoho dne ho však po zdánlivě bezvýznamném pádu z kola při cyklistickém výletě do přírody při ležení v trávě zaplaví klid a mír, jaký už dlouho nezažil. Ty tam se zdají být starosti s nepříjemnou rekonstrukcí koupelny, už ho nerozčilují přihlouplé dětské pořady, které si jeho syn pouští stále dokola. Zmizí všechny otravné povinnosti a Dopplerovi v důsledku tohoto zážitku dojde, že musí svůj život obrátit vzhůru nohama, aby se zase dostal do normálního stavu. Radikální přeměnu spustí tím, že opustí svou práci i rodinu a rozhodne se odejít z města do lesů v okolí Osla. Společnost mu po nějaké době dělá losí mládě Bongo, jehož matku zabil. Nikoli z rozmaru, ale z potřeby ukojit hlad. K naprosté spokojenosti mu už chybí jen nízkotučné mléko. Jenže jako správného „vizionáře“ ho začnou obtěžovat lidé hledající smysl života a na Dopplerovi je, jak se mu podaří čelit jim i jiným nástrahám života mimo obvyklé sociální škatulky. Pod rouškou příběhu o hledání sama sebe najdeme humoristický román o zmateném dospělém snažícím se najít své místo na slunci.

Příběh o Dopplerovi patří do volné trilogie, která pokračuje v knihách Náklaďáky Volvo a Konec světa tak, jak ho známe. Všechny vyšly i v češtině.

ERLEND LOE
Norský prozaik, scenárista a filmový kritik se narodil Trondheimu. Má osobitý styl psaní, který je opakovaně přirovnáván k naivnímu umění. Často používá ironii, nadsázku a humor. Vystudoval folkloristiku, filmovou a literární vědu a v Kodani navštěvoval kurzy scenáristiky. V mládí se věnoval divadlu a natočil také několik krátkých filmů. Pracoval v psychiatrické léčebně, nebo přispíval do novin Adresseavisen vycházejících v Trondheimu. Aktuálně žije v Oslu. Od devadesátých let se živí jako spisovatel na volné noze. Debutoval románem Uchvácen ženou (1993). Jeho druhý román Naivní.Super (1996) se stal bestsellerem a přinesl mu širší povědomí mezi čtenáři po celém světě. Je laureátem několika cen za knihy pro děti i dospělé. V češtině mu zatím vyšly publikace: Doppler, Fakta o Finsku, Konec světa tak, jak ho známe, Kurtovi přeskočilo, Naivní.Super, Náklaďáky Volvo, Ryba a Tiché dny v Mixing Part. Některé z nich byly v České republice také zdramatizovány a uvedeny na jevišti.

JAN VONDRÁČEK
Po studiu na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU se stal členem nově vzniklého Dejvického divadla. Odtud odešel spolu s dalšími kolegy do souboru Divadla v Dlouhé. Zde zazářil v celé řadě rolí, za Lelia v Goldoniho Lháři získal Cenu Alfréda Radoka za rok 2005. K divadelním inscenacím rovněž skládá a aranžuje hudbu. Výborně zpívá, hraje na několik hudebních nástrojů a objevuje se v televizi a ve filmu (Sametoví vrazi, Pokoj v duši, Příběh kmotra). Intenzivně se také věnuje dabingu; jeho hlas je známý především díky seriálu Mentalista, kde jím mluví hlavní postava Patrick Jane. V roce 2010 za tento výkon obdržel diváckou Cenu Františka Filipovského. S vydavatelství Tympanum spolupracoval na audioknihách Příšerné příběhy strýce Montaguea, Kvaka a Žbluňk od jara do Vánoc, Rodrigo Raubír a neohrabaný špunt a Hrůza v Dunwichi.

Nahrávka vznikla podle knihy Erlenda Loeho Doppler, vydané nakladatelstvím Kniha Zlín v roce 2017. Copyright © Cappelen Damm AS, 2004. Z norského originálu Doppler přeložila Kateřina Krištůfková. Translation © Kateřina Krištůfková, 2007, 2017. Čte Jan Vondráček. Hudba, režie Jan Vondráček. Mastering Soundguru. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.

Audiokniha Doppler –⁠ autor Erlend Loe, čte Jan Vondráček.