Obálka audioknihy Mojenka

Interpret: Tereza Dočkalová
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2023

PŘÍRODA JE NAŠÍM NEJVĚTŠÍM UČITELEM A NĚKDY I DRUHOU MATKOU…

Bystrá, zvídavá a trochu svéhlavá Magdaléna, které její zbožňovaná maminka neřekne jinak než Mojenka, bydlí s rodiči ve vesnici nedaleko Prahy. Je sice jedináček, ale chybějící sourozence jí vynahrazuje blízkost milovaného lesa. Školou povinná dívka se totiž vášnivě zajímá o přírodu, v čemž jí podporuje právě maminka – sama zapálená přírodovědkyně. Ale pochopení pro dceřinu zálibu ve zvířatech má i tatínek, profesí historik a povahou šprýmař, byť on sám dává přednost domácímu pohodlí. A právě v lese najde Mojenka kýžené útočiště v době, kdy maminka onemocní rakovinou a celý jejich dům zahalí smutek. Příroda se citlivé dívce stává zdrojem radosti i nečekaných objevů a místem, kde zažívá dobrodružství, nad nimiž dospělí kolem ní občas jen nevěřícně kroutí hlavou.

Hořkosladký příběh z pera mnohostranně talentované autorky (mj. držitelky Magnesie Litery za poezii), jejíž knihy určené mladším čtenářům pravidelně figurují v prestižním katalogu Nejlepší knihy dětem.

OLGA STEHLÍKOVÁ
V Praze žijící básnířka, autorka knih pro děti, literární kritička a nakladatelská redaktorka a editorka je nepřehlédnutelnou postavou tuzemské literární scény. Vystudovala Vyšší odbornou školu publicistiky a poté bohemistiku, lingvistiku a fonetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Knižně debutovala v roce 2014 básnickou sbírkou Týdny, která jí vynesla cenu Magnesia Litera za poezii. Je autorkou básnických knih Vejce/Eggs (2017), Vykřičník jak stožár (2018) a O čem mluví Matka, kdy mlčí (2019), pod pseudonymem Jaroslava Oválská vydala spolu s Milanem Ohniskem sbírku Za lyrický subjekt (2018). V posledních letech se výrazně zapsala do povědomí čtenářů i jako autorka knih pro děti. Za dobrodružnou knížku Kařut & Řabach (2019) byla nominována na Zlatou stuhu, v próze Kluci netančej! (2019) vyprávěla o chlapci se slabostí pro balet, její publikace Já, člověk (2021) vyšla poté, co s rukopisem vyhrála literární soutěž pořádanou Albatrosem. Dětem je určena i autorčina nejnovější kniha Mojenka (2022), v níž osobitě pojednala nelehké téma smrti a jejího místa v lidském životě.

TEREZA DOČKALOVÁ
Už během studia herectví na ostravské Janáčkově konzervatoři hostovala v Těšínském divadle, v ostravském Divadle loutek a poté na tamní Komorní scéně Aréna, kde na sebe upozornila jako Nina v Čechovově Rackovi. Sem také po absolutoriu nastoupila do stálého angažmá. Porota Ceny Thálie 2011 ji označila za nejlepší činoherní herečku do 33 let. Od roku 2013 je členkou souboru pražského Divadla pod Palmovkou. V roce 2018 obdržela druhou Cenu Thálie, a to za mimořádný jevištní výkon v titulní roli Ibsenova dramatu Nora aneb Domeček pro panenky. Pravidelně spolupracuje s Českou televizí i s Českým rozhlasem. Vynalézavě moderovala kontroverzní online pořad na obranu rovnosti pohlaví a práv menšin Branky, body, kokoti (2018–2020) a nyní uvádí též jeho nástupce Kokoti na neděli (od 2021).