Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Růže pro Algernon

Růže pro Algernon

Daniel Keyes

Délka: 8 h 19 min
Interpret: Jan Potměšil
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2020
Typ souboru: MP3
Velikost: 469 MB

AUDIOKNIHA ROKU 2020 v kategorii NEJLEPŠÍ INTERPRET

CHARLIEHO IQ 68 NÁHLE VZROSTLO NA 185. POMŮŽE SI?

Pekařský pomocník Charlie Gordon je mentálně retardovaný, což nutně neznamená, že by si jako kdokoli jiný nechtěl v životě polepšit. A protože vyniká úžasnou motivací k učení, vybere si ho věda jako první lidskou bytost, jejíž inteligence se zvýší operativně. V laboratorním prostředí dostane mladík za úkol psát si deník a také společnici: myš Algernon, která mu bude při pokusech kontrolním vzorkem a sparingpartnerkou. Experiment se vydaří. Charlie nejenže v pekárně vymýšlí zlepšováky a odhaluje zloděje, ale dokonce předčí i strůjce svého pronikavého intelektu.

Vysoká inteligence však zároveň obnáší větší pochyby a osamění. Co si teď geniální robinson ducha počne? To byl jen hříčkou v rukou behaviorálních psychologů, kteří ho zneužili jako krysu pro ověření hypotézy?

Keyesova obžaloba nezodpovědné vědy patří mezi 100 nejuznávanějších děl SF a dočkala se mnoha filmových, divadelních i rozhlasových adaptací. Mezi nimi září americký snímek Charly (1968) s Cliffem Robertsonem, oceněný Oscarem a Zlatým glóbem, anebo film z roku 2000 s Matthewem Modinem. U nás je nejznámější divadelní verze s Janem Potměšilem, který účinkuje i v této audioknize.

DANIEL KEYES
Nevelký odkaz představitele poválečné americké fantastiky dodnes udivuje prorockým vhledem. Brooklynský rodák, absolvent psychologie a anglistiky na Newyorské univerzitě a středoškolský pedagog – vyučoval též žáky se zvláštními potřebami – od mládí publikoval ve čtvrtletníku Marvel Science Stories, a to vše ho inspirovalo k napsání povídky Růže pro Algernon (1959, č. poprvé 1976). Text otištěný v The Magazine of Fantasy & Science Fiction získal rok nato nejvyšší žánrové ocenění Hugo a po rozšíření na plochu románu (č. 2000) i elitní cenu Nebula 1967. Dílo ze zlatého fondu SF přesto chtěly konzervativní státy Unie kvůli údajnému napadání seriózní vědy z veřejných knihoven vyštípat. Byť se pak autor věnoval spíš thrillerům a detektivkám, zaměřil se v románech The Fifth Sally (1980), The Minds of Billy Milligan (1981), The Milligan Wars (1994) a The Asylum Prophecies (2009) na téma rozdvojené osobnosti.

JAN POTMĚŠIL
Před kamerou se objevoval už coby výjimečně nadaný chlapec (Žena za pultem, Tajemství Ocelového města), ačkoli výrazné příležitosti mu při studiu DAMU poskytly až vekslácká balada Bony a klid, fotbalové drama Proč? a pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci (vše 1987). Když za listopadové revoluce po autonehodě ochrnul, zdála se jeho další herecká kariéra nemožná, a přesto se k profesi vrátil i navzdory vozíku jako člen Divadelního spolku Kašpar, působícího v rámci Divadla v Celetné. Za ztvárnění Shakespearova krále Richarda III. získal Cenu Alfréda Radoka 2000 a posléze se zde ujal např. role krále Claudia z Hamleta. Vystupuje i v rámci scénických čtení Lyry Pragensis a načetl audioverzi biblického Evangelia svatého Jana. Příležitostně se vrací na filmové plátno – mj. ve filmech V erbu lvice, Jméno kódu: Rubín, Bolero nebo Jakub. Patří k našim předním aktivistům v oblasti lidských práv. Tragédii Charlieho Gordona přibližuje divákům na své domovské scéně už od roku 1993 a aktuálně se s ní dočkal téměř 870 repríz.

Copyrights:
Audiokniha (P) & © OneHotBook, 2020. Všechna práva vyhrazena.

Audiokniha Růže pro Algernon obsahuje sci-fi příběh od autora Daniela Keyese. Čte Jan Potměšil.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma