Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Nasadit vlastní kůži

Nasadit vlastní kůži

Nassim Nicholas Taleb

Délka: 9 h 52 min
Interpret: Jiří Miroslav Valůšek
Vydavatel: Audiotéka
Vydáno: 2023
Typ souboru: MP3
Velikost: 556 MB

Talebova zatím nejprovokativnější a zároveň nejpraktičtěji zaměřená kniha navazuje svým záběrem na bestsellery Černá labuť a Antifragilita.

Autor znovu definuje, co znamená rozumět světu, být úspěšný ve své profesi, být prospěšný férové a spravedlivé společnosti nebo odhalit nesmysl. Citacemi od Chamurappiho přes Seneku až k Donaldu Trumpovi dokládá, že základním atributem hrdinů, světců a úspěšných lidí je ochota riskovat. Bez skrupulí problematizuje hodnotu zažitých ikon úspěchu: vojevůdců, bohatých investorů či hlasatelů náboženské víry. "Jestliže se těšíte výsadám, musíte zároveň podstupovat určité riziko a nenechávat cenu za vlastní chyby platit ostatní," říká Taleb.

Kniha Nasadit vlastní kůži se věnuje čtyřem tématům: a) nejistotě a spolehlivosti poznání neboli detekci hovadin, b) symetrii lidského konání, tedy férovosti, spravedlnosti, odpovědnosti a vzájemnosti, c) sdělování informací v obchodním styku a d) racionalitě v komplexních systémech a ve skutečném světě. Tato kniha se celá točí kolem skutečnosti, že v reálném světě se od sebe jen obtížně odděluje mravnost na jedné straně od kompetentnosti na straně druhé.

Autor si pokládá otázky jako: Čím to, že dnes máme víc otroků než v dobách starověkého Říma? Proč si vybrat chirurga, který nevypadá jako chirurg? Proč nás historikové matou, když píší o válkách, nikoli o dobách míru? Jak to, že se nám kandidáti na politické funkce s jasně pokřiveným charakterem jeví skutečnější než byrokraté s bezvadným životopisem? Proč uctíváme Hannibala? Čím to, že firma zkrachuje, jakmile do ní nastoupí profesionální manažer s cílem jí prospívat? Jak by měla být řízena diplomacie? O jakou hloubkovou logiku se opírá přijímání rizika?

NASSIM NICHOLAS TALEB
Nassim Nicholas Taleb je libanonsko-americký esejista, filosof, odborník v oboru finanční matematiky, bývalý trader. Studoval na univerzitách ve Francii a USA jm. jako obchodník s finančními deriváty a investiční poradce. Je profesorem na Polytechnickém institutu Newyorské univerzity, působil rovněž na London Business School a Oxfordské univerzitě a v dalších institucích.

JIŘÍ MIROSLAV VALŮŠEK
Jiří Miroslav Valůšek je český herec a dabér. Vystudoval hudebně dramatický obor na konzervatoři v Brně, v roce 2008 dokončil studium herectví na JAMU. Mezi lety 2008–2011 působil v brněnském divadle Radost a od roku 2011 účinkuje v brněnském HaDivadle. Hrál v několika televizních filmech a seriálech (Kancl, Kriminálka Anděl, Četníci z Luhačovic, Princezna a půl království) a nadaboval desítku rolí.

Copyright © 2018 by Nassim Nicholas Taleb.
All rights reserved

Audiokniha Nasadit vlastní kůži, autor Nassim Nicholas Taleb, překlad Jan Kalandra. Čte Jiří Miroslav Valůšek, režie Ondřej Černý.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma