Obálka audioknihy Po dobrém, nebo po zlém?

Po dobrém, nebo po zlém?

Zdeněk Matějček

Interpret: Miroslav Černý
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2020

Význam odměn a trestů je ve výchově zřejmě stále týž. Jen v různých dobách a společnostech se jedno nebo druhé více nebo méně zdůrazňuje a uplatňuje. Světově uznávaný dětský psycholog Zdeněk Matějček si dovoluje pozvat posluchače, aby se spolu s ním zamýšleli, proč, kdy a jak máme dát ve výchově svých dětí přednost tomu "po dobrém" nebo "po zlém". Jako první krok na cestě ke správné výchově zdůrazňuje porozumění sobě sama a pochopení dítěte. Dobře může potrestat dítě jenom ten, kdo je má rád. I ten nejlépe míněný trest však špatné chování jen zastavuje, ale sám o sobě nic dobrého nebuduje. Je proto třeba soustředit svůj pedagogický vtip a umění ne na to, jak prohřešky dítěte trestat, ale jak je předvídat a jak jim zabránit. Jak na to, ukazuje tato audiokniha.

PROF. PHDR. ZDENĚK MATĚJČEK, CSC.
světově uznávaný dětský psycholog, který se průkopnicky věnoval studiu podmínek vývoje dětí v ústavech - v prostředí psychického strádání neboli deprivace. Moderní reformátor péče o děti, zdůrazňující nezastupitelnou úlohu rodiny. Narodil se ve východních Čechách, jeho otec byl ředitelem kladrubského hřebčína. Právě sem se Matějček rád vracel ve vzpomínkách. Byl také spoluzakladatelem a prvním předsedou sdružení, které do terapie dětí zapojilo i domácí zvířata, například psy nebo koně. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vystudoval češtinu a filozofii (jejíž součástí byla tehdy i psychologie). V roce 1950 nastoupil jako psycholog v Sociodiagnostickém ústavu v Praze, jehož úkolem bylo sledovat mimo jiné vývoj dětí v kojeneckých ústavech a v dětských domovech. Spolu s Josefem Langmeierem zde vytvořil originální a světově objevné dílo o psychické deprivaci. Na základě pravidelného a mnohaletého sledování vývoje dětí v dětských domovech prokázali autoři, že ústavní výchova představuje závažné ohrožení duševního a sociálního vývoje dětí a její negativní důsledky poznamenávají tyto děti jako skupinu až do dospělosti. Na konci života prohlásil „Rozumět znamená pomáhat“.

MIROSLAV ČERNÝ
Rodák z hanácké metropole Olomouc. Divadelní, příležitostně filmový herec začínal svou profesní dráhu v Západočeském divadle v Chebu. Poté působil v brněnském divadle Polárka, kde pod vedením Jana Mikuláška, Martina Františáka nebo Hany Mikoláškové Kovaříkové strávil deset sezón. V současnosti je na volné noze a spolupracuje s Národním divadlem Brno, Divadlem U stolu, divadlem Polárka a olomouckým divadlem Tramtarie.

Nahrávka vznikla podle knihy Zdeňka Matěčka Po dobrém, nebo po zlém? vydané nakladatelstvím Portál v roce 2015. Copyright © Doc. Dr. Zdeněk Matějček, 1994, 2000, 2007, 2012, 2015. Copyright © Portál, s. r. o. Praha 1994, 2000, 2007, 2012, 2015. Čte Miroslav Černý. Režie, zvuk a mastering Vojtěch Machálek a Jan Koukal. Vyrobilo studio Soundguru. Hudba Jan Šikl. Obálka Vladimír Zindulka. Úprava obalu pro CD Jan Mottl. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo nakladatelství Portál ve spolupráci s vydavatelstvím Tympanum v roce 2020.

Audiokniha Po dobrém, nebo po zlém? Renomovaný dětský psycholog Zdeněk Matějček se zamýšlí nad tím, jak prohřešky dítěte nikoli trestat, ale jak je předvídat a jak jim zabránit. Čte Miroslav Černý.