Obálka audioknihy Chraň nás Pánbůh před Finem

Chraň nás Pánbůh před Finem

Arto Paasilinna

Interpret: Otakar Brousek ml.
Vydavatel: Audiotéka
Vydáno: 2020

I Pánbůh někdy potřebuje dovolenou, aby si odpočinul nejen od ďábla a jeho zlotřilých intrik, ale také od nevděčného a neustále válčícího lidstva. Bůh se ale nemůže jen tak sebrat a někam odjet nebo odletět - musí za sebe najít náhradu.

Zastupujícím Bohem stane finský jeřábník Pirjeri Ryynänen. Svatý Petr a archanděl Gabriel ho vyberou mezi stovkami dalších kandidátů, ale brzy své volby litují. Nový Bůh - i když jen na dobu určitou - má velké plány, které převracejí nebeské pořádky vzhůru nohama: chce přestěhovat nebe z Bulharska do Finska, naučit anděly počítačové gramotnosti či sesadit příliš konzervativního papeže - a nakonec se pustil i do tvoření nových živočichů. To ale neměl dělat...

Skvělý humoristický román přináší i zamyšlení nad světem, v němž dobro a zlo občas nabývají nečekaných podob. Ilustrace na obálce: Jiří Slíva.

ARTO PAASILINNA
Arto Paasilinna je nejúspěšnější současný finský spisovatel, humorista.Pochází ze zajímavé rodiny - jeho jeden bratr Erno Paasilinna (1935 - 2000) byl rovněž spisovatel a publicista (jeho esej o Laponsku a ekologii vyšel česky ve Světové literatuře č. 4/1992) a druhý bratr Reino Paasilinna (nar. 1939) je politik, od roku 1996 poslanec Evropského parlamentu. Arto Paasilinna, nejpopulárnější z bratří, vystudoval večerně vysokou školu a působil pak jako novinář, nejprve v Laponsku a později v jižním Finsku, v Helsinkách. Od počátku 70. let 20. století, kdy začaly vycházet jeho úspěšné knihy, je spisovatelem z povolání. Paasilinna píše pro muže a o mužích. Jeho typičtí hrdinové jsou unaveni životem ve městě a v civilizaci, velmi často jsou rovněž znechuceni svými neustále nespokojenými manželkami, nebaví je jejich práce, která nemá žádný smysl - a utíkají do drsné finské přírody, kde pak ve společnosti divokých zvířat, svérázných venkovských podivínů (a často také mladých a vždy spokojených dívek a nikdy nevysychajícího alkoholu) prožívají jen stěží uvěřitelná dobrodružství, jako “vystřižená” z populárního filmu Svéráz národního lovu.

OTAKAR BROUSEK MLADŠÍ
Po absolvování pražské konzervatoři v roce 1978 působil 12 let v kladenském divadle, poté se přesunul do angažmá v Městských divadlech pražských. Od roku 2008 byl stálým hostem v Divadle Na Fidlovačce a v roce 2012 zakotvil v souboru Divadla na Vinohradech, kde hraje dodnes. Před kamerou se poprvé objevil ještě coby student v rodinném snímku Údolí krásných žab (1973) a od té doby ztvárnil desítky rolí v televizních inscenacích, pohádkách a seriálech (např. Zdivočelá země, Labyrint, Ohnivý kuře). Na stříbrném plátně se objevil například ve filmu Hop a je tu lidoop (1977), Svatba upírů (1993) nebo Snowboarďáci (2004). Věnuje se moderování, práci v rozhlase a dabingu – jeho hlasem promlouvá Russell Crowe nebo David Thewlis ve filmové sérii Harry Potter.