Obálka audioknihy Zulejka otevírá oči

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023
Velikost: 1.11 GB

„ABY ČLOVĚK DOŠEL DO CÍLE, MUSÍ JEN JEDNO – JÍT.“

Historická fikce inspirovaná příběhy, které autorce vyprávěla její babička. Ta byla v dětství spolu s rodiči a dalšími “kulaky” vyhoštěna na Sibiř.

Debut mladé tatarské spisovatelky se odehrává na pozadí velkých dějinných událostí v Sovětském svazu v období 1930–1946.

Třicetiletá Zulejka je vzorem poslušné manželky. Poddajná a pokorná, smířená s brutálním zacházením krutého manžela a psychickým týráním své despotické tchyně. Život v její malé tatarské vesnici je relativně klidný. Aspoň jí to tak připadá, až do dne, kdy je její manžel popraven komunistickými vojáky. Zulejka je vyhnána na Sibiř a donucena opustit vše, co zná. Přesto si v té drsné, pusté divočině začíná budovat nový život a objevuje vnitřní sílu, o které ani netušila, že ji má. Zatímco sledujeme, jak se existence hrdinky mění z tísnivé domácí servilnosti v něco katastrofálně horšího (autorka nám připomíná, jak brutální sovětský systém byl …), vidíme odhodlání jedné ženy nejen přežít, ale i vzkvétat tváří v tvář největší nepřízni osudu.

Guzel Jachina zveřejnila v únoru roku 2022 otevřený dopis, v němž odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu.

GUZEL JACHINA
Ruská spisovatelka a scénáristka tatarského původu. Narodila se v Kazani, na místní univerzitě absolvovala fakultu cizích jazyků. Později přesídlila do Moskvy, kde se věnovala práci v PR, reklamě a marketingu. Svou prvotinu Zulejka otevírá oči začala psát proto, aby se vyrovnala s rodinnou historií a udržela si vzpomínku na svou babičku, která jí o svém dětství mnohokrát vyprávěla. V průběhu práce na knize se rozhodla začít studovat scenáristiku na Moskevské škole filmu. Zde v roce 2015 absolvovala. Publikovala v literárních časopisech, Zulejka původně vycházela po kapitolách jako četba na pokračování v časopise Sibiřské ohně. Poté napsala ještě knihy Děti Volhy a Transport do Samarkandu.

LUKÁŠ HLAVICA
Herec a režisér. Prošel nejdříve Národním a Vinohradským divadlem, poté na čtyři roky zakotvil jako režisér v Dejvickém divadle. Dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem, věnuje se dabingu a účinkoval v televizních inscenacích (Specialita šéfkuchaře, Ty jsi vrah, Jasnovidec aj.).

Nahrávka vznikla podle knihy Guzel Jachina Zulejka otevírá oči vydané nakladatelstvím Prostor v roce 2020. Published by arrangement with ELKOST Intl. Literary Agency. Text © Guzel Yakhina, 2015. Z ruského originálu Зулейха открывает глаза (Zulejcha otkryvajet glaza) přeložil Jakub Šedivý. Translation © Jakub Šedivý, 2017. Čte Lukáš Hlavica. Zvuk, režie Nikolaj Ivaskiv. Zvukové předěly Mario Buzzi, Soundguru. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Cover design a úprava obalu pro CD Kristýna Pokojová. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., ve spolupráci s nakladatelstvím Prostor, s. r. o., 2023.

Audiokniha Zulejka otevírá oči, autorka Guzel Jachina, čte Lukáš Hlavica.