Obálka audioknihy Láska v době globálních klimatických změn

Láska v době globálních klimatických změn

Josef Pánek

Interpret: David Novotný
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2019

Bangalore, Indie. Hotel konferenčního centra je pro Tomáše přijíždějícího na mezinárodní vědeckou konferenci jako malý ostrov známého vyspělého světa v moři hluku, smradu a vřavy rozvojové Indie. Vystaven zmatku a přelidněnosti města se hrdina snaží vyrovnat s kulturním šokem a pocity vykořeněnosti. Do kontrastu s jeho neklidem uprostřed chaosu neznámé země jsou postaveny jeho vzpomínky na osamocené stopování po turismem nedotčeném Islandu v 90. letech. Čím dál víc je hrdina konfrontován se stereotypy zakořeněnými hluboko v jeho uvažování a s jeho iracionální neschopností tyto předsudky, se kterými nahlíží na svět, překonat.

Novela Láska v době globálních klimatických změn přináší střet zcela odlišných světů, národností a životních příběhů. Spolu s osobitým stylem psaní Josefa Pánka tak představuje vskutku neobyčejné dílo na české literární scéně.

JOSEF PÁNEK
Působí jako vědec v oboru molekulární genetiky. Zároveň je však také oceňovaným autorem prózy, i přesto, že se za spisovatele sám nepovažuje. Při psaní vychází především ze svých zkušeností získaných při dlouholetých pracovních pobytech v Austrálii a Norsku a na četných zahraničních cestách. Na literární scéně se poprvé představil v roce 2013 s povídkovou knihou Kopáč opálů, která byla stylem psaní často přirovnávána k románům Jacka Kerouaca či Bohumila Hrabala. Sám Pánek označuje Hrabala jako jednoho z autorů, kterým je při psaní ovlivňován. Za svůj druhý titul Láska v době globálních klimatických změn získal ocenění Magnesia Litera za prózu 2018. Nyní žije v Česku a pracuje v Mikrobiologickém ústavu Akademie věd.

DAVID NOVOTNÝ
Jako herec začínal v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, od roku 1998 do 2006 ho poté diváci mohli vidět na prknech Dejvického divadla v Praze. Mezi jeho nejvýraznější filmové postavy patří role pilota Bedřicha Mrtvého ve filmu Jana Svěráka Tmavomodrý svět či hlavní role ve filmu Non Plus Ultras. Také se objevil v psychologickém dramatu Roberta Sedláčka Pravidla lži či ve filmu Petra Zelenky Karamazovi, kde ztvárnil jednoho z bratrů, Dmitrije. Ze seriálové tvorby lze zmínit jeho roli v Okresním přeboru či v nové minisérii Rédl. Často pracuje pro Český rozhlas, kde vytvořil řadu výrazných rolí. Pro Tympanum načetl Vieweghovu novelu Andělé všedního dne a spolupracoval na titulu Povídky z prvního a druhého poločasu.

Nahrávka vznikla podle knihy Josefa Pánka Láska v době globálních klimatických změn vydané nakladatelstvím Argo v roce 2017. Copyright © 2017, Josef Pánek. Čte David Novotný. Režie Luboš Koníř. Design obálky Pavel Růt. Grafická úprava obalu pro CD Emil Křižka. Foto autora © Miloš Urban. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., v květnu 2019.

Láska v době globálních klimatických změn je audioverze jedinečné novely oceněné Magnesií Literou 2018, jejímž autorem je Josef Pánek. Čte David Novotný.