Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Spotify

Délka: 9 h 7 min
Interpret: Ondřej Halámek
Vydavatel: Jan Melvil Publishing
Vydáno: 2021
Typ souboru: MP3
Velikost: 514 MB

Příběh nejslavnějšího švédského startupu. To, jakým způsobem dnes posloucháme hudbu se zdá samozřejmostí, vývoj současných možností avšak trval téměř dvě desetiletí. A není u konce. Hledání investorů, boj o práva, vyjednávání s Markem Zuckerbergem, vstup na akciové trhy, v této knize najdete všechno to, co se skrývá na cestě od geniálního nápadu až k dominantnímu postavení na trhu streamování hudby.

Vzpomínáte na dobu, kdy hudební průmysl krachoval? Na přelomu tisíciletí klesaly prodeje CD nosičů o miliardu dolarů ročně, hudba se sdílela z pirátských stránek a situaci nezachránil ani iTunes. Velké hudební společnosti byly v krizi.

V té době se mladý počítačový nerd ze stockholmského předměstí spojil se zámožným společníkem, aby uskutečnili vizi, která změnila hudební průmysl. Spotify vypráví příběh Daniela Eka, Martina Lorentzona a startupu, z něhož se stal největší světový hráč v oblasti streamování hudby. Popisuje obtížnou cestu hledání investorů, přemlouvání nahrávacích společností k poskytnutí licencí, boj s konkurencí, odpor Stevea Jobse, mnoho ztrátových let, ale i nadšení posluchačů z nových funkcí i playlistů. V neposlední řadě pak vstup společnosti na burzu.

Spotify vždy charakterizovala kultura mlčení – smlouvy s nahrávacími společnostmi se nezveřejňovaly a zaměstnanci podepisovali dohody o mlčenlivosti. Navzdory tomu se autorům podařilo vyzpovídat desítky insiderů z řad bývalých zaměstnanců a členů představenstev, mluvili s investory i s osobnostmi hudebního průmyslu a vedle novinových článků, rozhovorů a veřejných vystoupení čerpali z účetních uzávěrek, seznamů akcionářů a interních dohod.

Výsledkem je inspirativní příběh o tom, že když má někdo jasnou vizi, mimořádnou houževnatost a velké sny, dokáže konkurovat i největším technologickým gigantům světa.

V knize se mimo jiné dozvíte:
- Kdo vůbec je zakladatel Spotify Daniel Ek: z jaké je rodiny, jakou hudbu poslouchal, jak mu to šlo ve škole.
- Jakou roli hrál v jeho životě web pro mladé dívky stardoll.com
- Proč Steve Jobs negativně ovlivňoval vstup Spotify na americký trh.
- Kteří umělci střídavě službu podporovali a zase z ní odcházeli.
- Kolik stojí firmu jeden zadarmový účet měsíčně.
- Jaké jsou vize Spotify do budoucnosti.

O autorovi
Jonas Leijonhufvud (* 1974) má za sebou kariéru v ekonomické redakci deníku Svenska Dagbladet, v deníku Dagens Nyheter a na televizních stanicích TV8 a TV4.

Sven Carlsson (* 1986) působil v ekonomické redakci deníku Svenska Dagbladet a ve zpravodajské agentuře AFP.

Dnes oba pracují jako reportéři ekonomicky zaměřeného deníku Dagens industri a jeho specializovaného webu Di Digital. Technologiím se věnují také v podcastu Digitalpodden.

Audiokniha Spotify - Příběh inovátorů, kteří porazili Apple, Google i Amazon. Jonas Leijonhufvud a Sven Carlsson. Čte Ondřej Halámek.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma