Obálka audioknihy Střevíce z lýčí

Interpret: František Nepil
Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2012

V úvodu knihy, podle které vznikla tato nahrávka, jsou slova: „ My to máme jednoduché. My víme odkud jsme vzešli, i kdyby Přemysl ty střevíce z lýčí schovati nedal, mezi námi není ani jediného, jehož předek, nebo prapředek by nepocházel z venkova. Jenž by nebyl buď chalupníkem, rolníkem či domkářem, anebo alespoň podruhem, děvečkou či čeledínem. Všem nám, kdo máme to štěstí i trápení, že žijeme u nás a že sem patříme, vykukuje sláma z bot.“ Tou pomyslnou, nazlátlou slámou jednoduchosti, porozumění a vzácnosti každého okamžiku jsou svázány zdánlivě obyčejné věci a obyčejné situace. Téměř všechny příběhy nesou název lidové písničky, nenechme se však mýlit. Ti pašíci, kravky, slepice i zlodějský tchoř, jsou především katalyzátorem lidských vztahů. Někdy vyostřených do drobných konfliktů, převážně vtipných, ale pokaždé ve svém vyústění laskavých. František Nepil byl nedostižným vypravěčem a právě jeho autorské podání v naší nahrávce je tím nejkouzelnějším dovršením příběhu.

Obsah:
1. Kmotře Petře, nepepřete nám toho vepře
2. Tamhle za vodou holky z trávy jdou
3. Krávy, moje krávy, zlatý zvonce máte
4. Blaze tomu, kdo nic nemá, nestará se, kam co schová

Střevíce z lýčí - audiokniha obsahuje další z četných fejetonů a povídek, jejichž autorem i interpretem je František Nepil.