Obálka audioknihy Chytré pohádky

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2015

DRŽITEL OCENĚNÍ AUDIOKNIHA ROKU 2015 - NEJLEPŠÍ AUDIOKNIHA PRO DĚTI A MLÁDEŽ
Titul zvítězil v kategorii Nejlepší audiokniha pro děti a mládež v rámci vyhlašování výročních cen Audiokniha roku 2015, které jsou udělovány vydavatelům a tvůrcům audioknih s cílem ocenit produkci kvalitních českých audioknih a motivovat tak vydavatele v jejich činnosti.

Existují i pohádky, ve kterých se nevyskytují pohádkové obludy, kde nevítězí mocné kouzlo či hrubá síla, ale navrch má rozum, moudrost a vtip. Hrdiny chytrých pohádek bývají lidé zdánlivě obyčejní, kteří se v životních zkouškách téměř vždy osvědčí jako lidé naopak neobyčejní, moudří a stateční. Posilují naše sebevědomí a připomínají nám, že k vítězství nad lží a nelidskostí nepotřebujeme čaromocný meč ani pohádkového dědečka, stačí mít kuráž, bystrý rozum a dobré srdce. Není to sympatický vzkaz dávných pohádkářů dnešním malým rozumbradům?

Jiří Žáček (1945)

Dětství a školní léta prožil v jihočeských Strakonicích. Vystudoval Střední průmyslovou školu stavební ve Volyni (1959-1963) a stavební fakultu ČVUT v Praze (1963-1970). Po tříleté praxi na vodohospodářské správě v Benešově u Prahy dezertoval od inženýrství k literatuře. Do roku 1991 pracoval jako redaktor nakladatelství Československý spisovatel, necelý půlrok v nakladatelství Carmen, v létech 1992-1994 v časopise Vlasta. Od té doby spisovatel na volné noze. Žije v Praze, je ženatý a má dvě děti. O psaní pro děti říká: „Kolegové psavci obvykle tvrdí, že psát pro děti je obtížnější. Mně to převlékání do dětské duše, bez něhož se pro malé čtenáře psát nedá, vždycky připadalo snadné, protože jsem – ať chci nebo nechci – homo ludens neboli člověk hravý. Proto jsme doma se ženou řádku let vášnivě hráli scrabble; zúčastnili jsme se dokonce dvou ročníků mistrovství ČR v kategorii veteránů.“

Oldřich Kaiser (1955)

Český filmový a divadelní herec a komik. Hrál v mnoha filmech, například v Žralok v hlavě, Tmavomodrý svět či hlavní roli v Menzelově adaptaci Hrabalova díla Obsluhoval jsem anglického krále. V proslulé komediální dvojici s Jiřím Lábusem vystupoval také v mnoha televizních pořadech jako Možná přijde i kouzelník či improvizační Ruská ruleta. Rovněž spolu natočili dlouhý rozhlasový improvizační seriál Tlučhořovi, který již dosáhl tisíc dílů.

Chytré pohádky - audiokniha obsahuje pohádky ze všech koutů světa, které vypráví Oldřich Kaiser. Autor Jiří Žáček.