Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Komu není shůry dáno, dlouho duchem nebude

Komu není shůry dáno, dlouho duchem nebude

Arto Paasilinna

Délka: 6 h 14 min
Interpret: Otakar Brousek ml.
Vydavatel: Audiotéka
Vydáno: 2019
Typ souboru: MP3
Velikost: 352 MB

Kniha začíná jednoho všedního odpoledne v Helsinkách. Mladého novináře přejede auto. Zemře, ale vzápětí se probudí jako duch. S živými lidmi už rozmlouvat nemůže, zato dokáže číst jejich myšlenky. Také se může zamilovat - ale jeho vyvolená musí předtím zemřít. Roztáčí se typický paasilinnovský kolotoč groteskních příhod, dobrodružství a dalekých i blízkých cest. Tentokrát však nejsou na pomezí skutečnosti, nýbrž za její hranicí. Žádní duchové přece neexistují! Nebo ano? Možná jich je mezi námi víc, než si myslíme. Kniha čtenářům představí mnoho zajímavých duchů z několika různých staletí, a dozvědí se z ní i to, proč někteří duchové žijí déle než jiní.

ARTO PAASILINNA
Arto Paasilinna je nejúspěšnější současný finský spisovatel, humorista.Pochází ze zajímavé rodiny - jeho jeden bratr Erno Paasilinna (1935 - 2000) byl rovněž spisovatel a publicista (jeho esej o Laponsku a ekologii vyšel česky ve Světové literatuře č. 4/1992) a druhý bratr Reino Paasilinna (nar. 1939) je politik, od roku 1996 poslanec Evropského parlamentu.

Arto Paasilinna, nejpopulárnější z bratří, vystudoval večerně vysokou školu a působil pak jako novinář, nejprve v Laponsku a později v jižním Finsku, v Helsinkách. Od počátku 70. let 20. století, kdy začaly vycházet jeho úspěšné knihy, je spisovatelem z povolání.

Paasilinna píše pro muže a o mužích. Jeho typičtí hrdinové jsou unaveni životem ve městě a v civilizaci, velmi často jsou rovněž znechuceni svými neustále nespokojenými manželkami, nebaví je jejich práce, která nemá žádný smysl - a utíkají do drsné finské přírody, kde pak ve společnosti divokých zvířat, svérázných venkovských podivínů (a často také mladých a vždy spokojených dívek a nikdy nevysychajícího alkoholu) prožívají jen stěží uvěřitelná dobrodružství, jako “vystřižená” z populárního filmu Svéráz národního lovu.

OTAKAR BROUSEK MLADŠÍ
Po absolvování pražské konzervatoři v roce 1978 působil 12 let v kladenském divadle, poté se přesunul do angažmá v Městských divadlech pražských. Od roku 2008 byl stálým hostem v Divadle Na Fidlovačce a v roce 2012 zakotvil v souboru Divadla na Vinohradech, kde hraje dodnes. Před kamerou se poprvé objevil ještě coby student v rodinném snímku Údolí krásných žab (1973) a od té doby ztvárnil desítky rolí v televizních inscenacích, pohádkách a seriálech (např. Zdivočelá země, Labyrint, Ohnivý kuře). Na stříbrném plátně se objevil například ve filmu Hop a je tu lidoop (1977), Svatba upírů (1993) nebo Snowboarďáci (2004). Věnuje se moderování, práci v rozhlase a dabingu – jeho hlasem promlouvá Russell Crowe nebo David Thewlis ve filmové sérii Harry Potter.

Copyright © Arto Paasilinna, 1980
Copyright © AP Rights Ltd, 2019
First published in Finnish with the original title Herranen aika in 1980 by Werner Söderström Ltd. (WSOY), Finland
Czech audio edition published by arrangement with Bonnier Rights, Helsinki, Finland.

Audiokniha Komu není shůry dáno, dlouho duchem nebude obsahuje veselý příběh o vážných věcech, který napsal finský humorista Arto Paasilinna. Čte Otakar Brousek ml., režie Miloš Vrána.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma