Příběhy tisíce a jedné noci

Eduard Petiška

Délka: 10 h 19 min
Interpret: Dana Černá
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021
Typ souboru: MP3
Velikost: 582 MB

Král Šahrijár ze vzteku, že ho jeho manželka podváděla, nechal zabít nejen ji a provinivšího se otroka, ale od té chvíle si nechal každou noc vodit novou pannu a ráno ji dal setnout hlavu. Tak to šlo den za dnem tři roky. Když dorostla Vezírova dcera Šahrazád do věku, že by mohla být předvedena před krále, požádala o to otce s tím, že buď se jí podaří přežít, nebo alespoň zachránií jednu dívku místo sebe. Otec protestoval, ale nechal se moudrou a výmluvnou dcerou přemluvit a ona před panovníka předstoupila. Když ukojila jeho touhu, požádala ho, aby nechal předvést její sestru, se kterou byla smluvena na tom, že ji požádá o vyprávění příběhu. Stalo se a Šahrazád začala, ale příběh nestačila dokončit do rána a tak to šlo tisíc a jednu noc, protože král byl vždy zvědavý na pokračování. A není divu, Šahrazád mu poutavě vyprávěla pohádkové příběhy s množstvím nadpřirozených bytostí, čarodějných předmětů, kouzel a zaklínadel, další velkou část tvořily dobrodružné, cestopisné a rytířské příběhy a anekdoty, bajky a mravoličná vyprávění většinou zakomponovala do větších celků.

Audiokniha obsahuje příběhy: O kupci a džinovi, O králi Júnánovi a mudrci Dúbánovi, O hrbáčovi, O zloději s opicí, O ebenovém koni, O ženě jednoho vezíra, O důvěřivém muži, O muži, který se už do smrti nezasmál, O zlatníkově manželce, O Aláddínovi a kouzelné lampě, O čarodějce, která nebyla čarodějkou, O ukradeném měšci, O dvakrát ukradeném měšci, O kupci v městě taškářů, O Alí Babovi, čtyřiceti loupežnících a chytré otrokyni, O kupci a olivách, O slepém Abdalláhovi,
O nevěrné a věrné ženeˇ, O mužích ve skříni, O člověku a zvířatech, O Sindibádu mořeplavci, O milosrdném psu, O milosrdném Džaudarovi, O dobráku Marúfovi.

EDUARD PETIŠKA
Psal prózu, poezii i literaturu pro děti a mládež, byl však také překladatelem a autorem divadelní hry a řady odborných textů, esejů, předmluv a doslovů. Vystudoval reálné gymnázium a po maturitě byl totálně nasazený jako dělník. Vysokou školu mohl vystudovat až po válce. Po vojně se věnoval překladatelství a vlastní tvorbě jako spisovatel z povolání. Vedle svého občanského jména používal při psaní i pseudonymy (například František Petřík). Jeho dílo bylo vyznamenáno řadou cen a byla po něm v roce 1997 nazvána planetka (145768 Petiska). První literární pokusy se datují do jeho dětství. Nejznámější je svou tvorbou pro děti a mládež, napsal například: Staré řecké báje a pověsti, Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie, Sedmikráska, Příběhy starého Izraele, Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy, Čtení o hradech, zámcích a městech, Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek, Příběhy tisíce a jedné noci. Byl také autorem prvních příběhů roztomilého Krtečka Zdeňka Millera. Napsal však i divadelní hru Loupežnice a překládal z němčiny.

DANA ČERNÁ
Už při studiu na pražské konzervatoři hostovala v divadle v Hradci Králové, po absolutoriu v roce1990 nastoupila do angažmá ve Středočeském divadle Kladno – Mladá Boleslav. Po rozdělení divadel hrála v letech 1994–1998 v Městském divadle v Mladé Boleslavi. Od roku 2000 je členkou pražského Činoherního klubu, kde ztvárnila řadu výrazných postav. V roce 2015 byla nominována na Cenu Thálie za roli učitelky zpěvu v inscenaci Commedia finita. Kromě divadla se věnuje dabingu (např. role Charlotte v seriálu Sex ve městě) a patří k předním rozhlasovým herečkám. Objevuje se i v seriálech či televizních filmech.

Nahrávka vznikla podle knihy Eduarda Petišky Příběhy tisíce a jedné noci, vydané nakladatelstvím Education v roce 2013.

Audiokniha Příběhy tisíce a jedné noci – dvacet čtyři orientálních příběhů o lásce, zradě, kouzlech a moudrosti v převyprávění Eduarda Petišky patří mezi zlatý fond literatury pro děti a mládež. Čte Dana Černá.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma
Výchozí pozadí stránky
Pozadí stránky
Výchozí pozadí stránky
Pozadí stránky