Obálka audioknihy Sněžím! Deník bílé mafie

Interpret: Zdeněk Mahdal
Vydavatel: Audiotéka
Vydáno: 2021

Přední český investigativní novinář Radek Kedroň, který před pár lety debutoval knihou Operace Rath, se nyní zaměřil na rozkrytí machinací a korupce v českém zdravotnictví, kterým často bez kontroly procházejí miliardy korun z veřejných peněz.

Jako ukázkový případ si vzal kauzu ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého, který byl odsouzen na 9 let a proslul v médiích tím, že si o svém korupčním, finančním i kokainovém tažení vedl barvitý deník.

Skvěle napsaná kniha, která se čte jako detektivní thriller, je dokonalou rekonstrukcí a popisem toho, jak mafie v českém zdravotnictví fungovala - od dodavatelů přes šéfy zdravotnických zařízení a vysoké státní úředníky až po vyhlášené kmotry. Zároveň kniha podrobně mapuje, jak spletité sítě bílé mafie rozplétala policie a vyšetřovatelé. A samozřejmě nechybí ani bohaté citace z legendárního ředitelského deníku.

RADEK KEDROŇ
V minulosti pracoval v reportérském oddělení Hospodářských novin a MF DNES, dva roky vedl domácí zpravodajství časopisu Týden. Specializoval se především na bezpečnostní problematiku. Odtajnil například jména agentů StB pracujících v Hradní stráži Václava Havla, detailně zmapoval tuneláž státního Fondu dětí a mládeže, publikoval sérii textů o dodávce českých zbraní do válčící části Afriky, v níž se angažovali i vrcholoví politici. Podílel se na projektu Konta X, který prověřoval majetek politiků, nebo přinutil Poslaneckou sněmovnu, aby zveřejňovala jména takzvaných létajících politiků. Od roku 2012 do roku 2016 vedl zpravodajský server Lidovky.cz, kde se mimo jiné věnoval kauze exposlance David Ratha. O zákulisí vyšetřování toho sledovaného případu napsal knihu Operace Rath. Svou druhou knihu Sněžím! Deník bílé mafie věnoval korupční kauze Nemocnice Na Homolce.

ZDENĚK MAHDAL
Známý dabér, moderátor a herec se narodil 10. června 1960 v Moravské Třebové. Vystudoval střední průmyslovou školu filmovou v Čmelicích, poté se věnoval studiu na JAMU v Brně.
Dabingu se věnuje už několik let a stále ho baví. Svůj hlas propůjčil desítkám známých herců, jako jsou Nicolas Cage, Eric Roberts, Ben Stiller, Hugh Jackman, Quentin Tarantino, Dennis Quaid, Kevin Costener a další. Nadaboval také animovanou postavu tygra Diega v trilogii Doba ledová.
Působil také jako moderátor pořadu PRIMA JÍZDA, v němž mu byla partnerkou herečka Dana Morávková. Hrál také v několika divadlech, např. v plzeňském Divadle J. K. Tyla, J. Wolkera, v ABC nebo v Branickém divadle.

Sněžím! Deník bílé mafie – audioknihu investigativního novináře Radka Kedroně čte Zdeněk Mahdal. Režie Helena Rytířová.