Obálka audioknihy Židovská Praha

Židovská Praha

Alois Jirásek

Interpret: Otakar Brousek st.
Vydavatel: Audiostory
Vydáno: 2013
Série: Praha v pověstech, mýtech a legendách

Praha vděčí za svůj výjimečný ráz mimo jiné také tomu, že byla po staletí městem několika národů. Problematické, ale funkční a hlavně inspirativní soužití Čechů, Němců a Židů ukončila dramaticky až druhá světová válka. Ztráta tohoto mnohapolárního světa ubrala Praze část jejích tajemných zákoutí, i jejího evropského kontextu. Zanechala však naštěstí po sobě obrovské literární dědictví představované především pověstmi a mýty.
Židovské pověsti mívají často obranný ráz, který pramenil z věčně nezakotveného postavení Židů. Kontrast bohatství (jako důsledku celoevropského duchovního propojení Židů) a strachu z násilí, bídy, nemocí a častých pogromů - je spojujícím motivem těchto pověstí. Není tedy divu, že jejich téma se soustřeďovalo především na obhajobu domovského práva a unikátního vzdělání a náboženství Židů. Ruku v ruce s tím se objevoval prvek morálního apelu na lidský charakter.
Vstupujeme do podivuhodného, bizarního, marného, drsného i krásného světa, uprostřed něhož, za branami židovského ghetta (pozdějšího Josefova) žil uzavřený, mocný i pronásledovaný národ. Národ, který nacházel v dávných dobách bezpečné útočiště pouze ve svém světě víry a mystické kabaly. Pověsti z Josefova přežily věky, tak jako bájné poklady.

Obsah:
1. Alois Jirásek - Ze židovského města
2. Leopold Weisel - Pinkasova ulice
3. Julius Košnář - O divotvorném rabínu Löwovi
4. V.V. Tomek - Tančící židovka
5. Václav Cibula - O Golemovi
6. Václav Cibula - O kapce rosy
7. Alois Jirásek - Doslov ke Starým pověstem českým

Mohutný duchovní proud, který sílí na sklonku druhého tisíciletí, s sebou přináší zrod nebývalých kulturních projektů. Jedním z nich je i Rudolf II. a Praha, k němuž se svobodně hlásí vlastním vkladem také vydavatelství Audiostory. Přiravilo ojedinělý zvukový projekt - Praha v pověstech, mýtech a legendách. Jde o volný cyklus zvukových pásem staropražských historických příběhů mnoha renomovaných českých autorů.
V magických mýtech nacházíme pravzorce lidského chování, odpovědi na základní otázky týkající se smyslu života, zrcadlo lidské duše. Jejich uvědomování vytváříme neviditelné pouto s minulostí, oživujeme tradice, abychom pochopili, jako úlohu ve světě máme. Praha je jako slovanské centrum předurčena k propojení racionálního myšlení s intuicí a citem, ke sbližování vědeckého a uměleckého pohledu na svět, jež je nadějí na globální duchovní přesah lidstva. Praha je symbolickým srdcem Evropy, centrem lásky a porozumění pro příští věk.

Židovská Praha - Praha v pověstech, mýtech a legendách - audiokniha obsahuje šest pověstí a legend, jež kolují o židovské Praze. Od autorů jako Alois Jirásek, Václav Cibula, Leopold Weisel či Julius Košnář čtou Otakar Brousek, Josef Somr a Hana Maciuchová.

Série Praha v pověstech, mýtech a legendách

Obálka audioknihy Vyšehradské mýty
Vyšehradské mýty
Obálka audioknihy Židovská Praha
Židovská Praha
Obálka audioknihy Praha Karla IV.
Praha Karla IV.