Obálka audioknihy Divadlo, divadlo, divadlo – Gogol

Interpret: Jan Pivec
Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2019

Divadlo, divadlo, divadlo – miniserie určená pouze pro digitální prodej je věnovaná divadlu a autorům s divadlem spjatým. Obsahuje úryvky z her N. V. Gogola. Účinkují: Jan Pivec, Vlastimil Brodský, Rudolf Hrušínský, Ladislav Pešek, Věra Galatíková, Jiří Hrzán, Jiří Kodet, Pavel Landovský, Helena Růžičková, Josef Abrhám, Josef Somr a další.

NIKOLAJ VASILJEVIČ GOGOL (*1.4.1809 – † 4.3.1852) byl ruský prozaik a dramatik ukrajinského původu, představitel ruského romantismu s velmi silnými prvky kritického realismu, za jehož zakladatele je v ruské literatuře považován.

Díla Nikolaje Vasiljeviče Gogola:

Večery na samotě u Dikaňky /1832/ - dvoudílný soubor próz, humorně i strašidelně laděných povídek a pohádek inspirovných ukrajinským folklorem.

Taras Bulba /1835/ - povídka vyprávějící o boji ukrajinských kozáků proti polským magnátům v 17.století.

Petrohradské povídky /1835-42/ - povídky, ve kterých jsou hlavními postavami úředníci a umělci, lidé, kteří jsou ponižováni a kteří mají existenční problémy.

Revizor /1836/ - satirická komedie kritizující nadčasové nešvary, jaké najdeme v každé společnosti bez ohledu na způsob mocenského řízení: byrokracii, přetvářku, korupci, mamon, hloupost. Jedná se o jednu z nejznámějších her ruského dramatu, ve kterém jsou zobrazeny rozmanité typy postav s pokřiveným charakterem.

Mrtvé duše /1842/ - příběh drobného podvodníčka Čičikova, který navštěvuje ruské statkáře, aby je přiměl ke geniálně prostoduché finanční spekulaci s prodejem „mrtvých duší“ zemřelých nevolníků, nelítostně zachycuje tehdejší realitu carského Ruska, kritizuje všechny složky ruské společenské i ekonomické struktury.

Ženitba /1842/ - veselohra o nepodařených námluvách, kde se o jednu nevěstu uchází několik svérázných ženichů.