Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Šum – O chybách v lidském úsudku

Šum – O chybách v lidském úsudku

Daniel Kahneman

Délka: 15 h 33 min
Interpret: Borek Kapitančik
Vydavatel: Jan Melvil Publishing
Vydáno: 2022
Typ souboru: MP3
Velikost: 877 MB

„Ti, kdo poznatky z knihy uplatní, budou přijímat humánnější a spravedlivější rozhodnutí, zachrání životy a zabrání tomu, aby čas, peníze a talenty přicházely nazmar.“
— The Washington Post

Kdykoli se procesům naší mysli začne věnovat Daniel Kahneman, psycholog a nositel Nobelovy ceny za poznatky o kognitivním zkreslení, nedopadá to pro nás vůbec dobře! Tentokrát zkoumal příčiny vysoké variability profesionálních úsudků – soudců, lékařů, úředníků, učitelů a dalších – tam, kde by měly být shodné. A objevil šum, tedy vliv nepředvídatelných náhodných chyb, který je ve svém důsledku stejně závažný jako dopad biasů. Jen se hůř měří a je obtížnější si ho uvědomit, takže ho radikálně podceňujeme.

Kahneman a jeho kolegové analyzovali stovky studií týkajících se rozhodování a ve svém společném díle vás přesvědčí o překvapivé míře lidské omylnosti. Dokonce i model nás samých činí přesnější úsudky než my! Nevytýkejme si to – vyplývá to už z přirozenosti kauzálního myšlení a složitosti světa. Ignorovat protiopatření by ale byla velká chyba. V knize vám hvězdný tým autorů vysvětlí příčiny šumu a jeho kategorie, naučí vás odlišovat šum od zkreslení a měřit jeho vliv. A především vám poradí, jak s těmito zjištěními naložit v praxi. Pro lepší, spravedlivější, méně zašuměný svět.

V audioknize se mimo jiné dozvíte:
- Kdekoli existuje úsudek, tam existuje i šum, a to ve větším rozsahu, než byste čekali.
- Šum uvidíme pouze tehdy, když se na svět podíváme statistickým pohledem.
- Jak nálada, stres a únava ovlivňují situační šum, tedy variabilitu vašeho intrapersonálního rozhodování.
- Že i malý sociální vliv dokáže podkopat jindy funkční „moudrost davu“.
- Jak zohlednit mámení „údolí normálnosti“ a lákavost emoční odměny.
- Co je střední kvadratická chyba a proč ji počítat s mocninami chyb.
- Jak provést audit šumu a zlepšit si úsudek pomocí šesti pravidel rozhodovací hygieny.

O autorech
Daniel Kahneman je emeritním profesorem psychologie a veřejných záležitostí na Princetonské univerzitě. V roce 2002 obdržel Nobelovu cenu za ekonomii a v roce 2013 Prezidentskou medaili svobody. Je autorem světového bestselleru Myšlení, rychlé a pomalé.

Olivier Sibony působí jako profesor strategií na mezinároční obchodní škole HEC v Paříži a lektor na Said Business School Oxfordské univerzity. Napsal knihu Chystáte se udělat strašnou chybu!

Cass R. Sunstein je profesorem práva na Harvardské univerzitě, kde založil a řídí Program behaviorální ekonomie a veřejné politiky. Publikoval mnoho odborných článků a knih včetně Nudge (Šťouch) (spoluautor Richard H. Thaler).

Audiokniha Šum – O chybách v lidském úsudku. Autoři Daniel Kahneman, Olivier Sibony a Cass R. Sunstein. Čte Borek Kapitančik.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma