Obálka audioknihy To bylo poslední představení

To bylo poslední představení

Délka: 48 min
Interpret: Soběslav Sejk
Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2017

Televizní film Poslední představení získal na ARS-festivalu v Kroměříži Cenu města Kroměříže. Z jeho zvukového záznamu vznikla tato nahrávka, která částečně vypovídá o posledních hodinách čtyřiadevadesátileté historie Národního divadla, před jeho šestiletým odmlčením. Filmová kamera snímala s dokumentární přesností všechna místa starého zákulisí. Nechávala promluvit šatny, ukázala starou divadelní techniku, a především se zaměřila na výpovědi umělců, kteří se vyznávali z lásky k Národnímu divadlu. Právě ty byly inspirací pro vytvoření nahrávky, která se stala nejen dokumentem hereckých vyznání, ale shodou bolestných okolností také posledním záznamem hlasu těch, kdo už se na scénu Národního divadla nevrátí. Snímek, ochuzený o obraz, bylo potřeba přizpůsobit audio verzi nejen technicky (musely nezbytně zaznít technicky méně dokonalé, ale autentické nahrávky), ale také novou dramaturgickou koncepcí, v níž - a snad se nám to podařilo - znějí původní záběry v původní atmosféře.

Pokládáme za nezbytné upozornit posluchače audionahrávky na technické nedostatky (rušivé, periodicky se opakující signály v modulaci).
Tato závada je již na originálním záznamu, z něhož jsme nahrávku pořizovali. Vzhledem k historické hodnotě dokumentů jsme se však rozhodli zachovat je na nahrávce i s touto závadou.

To bylo poslední představení - audiokniha obsahuje nahrávky z televizního filmu Poslední představení. Účinkují Rudolf Hrušinský, Václav Vydra, Jiří Sovák, Karel Höger a další.