Obálka audioknihy Národní umělec Martin Růžek - Portrét herce

Interpret: Martin Růžek
Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2020

Z komentáře Jiřího Tvrzníka k původnímu LP albu "Národní umělec Martin Růžek Portrét herce" vydanému v Supraphonu v roce 1981 a nyní vycházejícímu poprvé digitálně:

..."Přemýšlím-li o sobě a o své práci, o jejím smyslu, znovu a znovu se musím vracet k tomu, co už přede mnou a snad za všechny herce vyslovil národní umělec Zdeněk Štěpánek, když napsal: "Herec nemůže existovat bez duševních i fyzických proměn, které v něm objevují stále něco nového, neznámého a tajemného, co právě on probouzí v jinou skutečnost, co ho žene dál a dál za novým poznáním lidské psychy. Jeho žízeň po tomto poznáním je neuhasitelná, žene své srdce nemilosrdně vpřed, letí jako meteor Vesmírem, šťasten vědomím, že dokud letí, svítí. Že také jednou zhasne a zřítí se do tmy? Na to vůbec nemyslí - až zhasne, nebude, budou jiní". Proto i já, kdybych se znovu narodil, chtěl bych být zase hercem." Přejete-li si, aby Martin Růžek pověděl něco o rolích, přesněji - ukázkách z rolí, které obsahuje tato deska, podívá se smutným rozpačitým úsměvem: "Musí to být?"
Jak přesněji onen vztah vyjádřit!? Neboť tajemství hereckého umění, jeho síla i jeho laskavost spočívají v tom, že se k němu lidé mají dobrat ne vysvětlováním, ale svými vlastními cestami poznání. Cítí-li ovšem, že je třeba se k němu dobírat. Ne každé herectví však toto tajemství skrývá. Herectví národní umělce Martina Růžka je jím obdařováno mírou velikou. Odhalujeme je právě na této desce...

OBSAH:
Torzo naděje
1. Zpěv úzkosti
Apokryfy
2. Svatá noc
3. Maryša
4. Zločin a trest. Hra o dvou dílech
Tomáš Becket aneb Čest boží. Hra o 4 dějstvích
5. Scény z 1., 2. a 4. dějství
6. Othello. Tragédie o 5.dějstvích
7. Nápadníci trůnu
8. Cyrano de Bergerac. Komedie o 5.dějstvích

Národní umělec Martin Růžek - Portrét herce. Audiokniha obsahuje vybrané životní role Martina Růžka.