Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Vzpoura proti globalizaci

Vzpoura proti globalizaci

Nadav Eyal

Délka: 14 h 22 min
Interpret: Aleš Slanina
Vydavatel: Jan Melvil Publishing
Vydáno: 2021
Typ souboru: MP3
Velikost: 810 MB

Globalizace vytrhla stamiliony lidí z chudoby, přispěla k rozšíření vzdělanosti a zdravotní péče, díky mezinárodním normám je počet konfliktů nejnižší v historii. To jsou skvělé zprávy. Proč se tedy proti ní lidé bouří? Protože také umožňuje vykořisťování, poškozuje komunity, ničí ekosystémy a pomohla i šíření pandemie. Víme o tom a mnozí máme strach. Jakoby to dobré už bylo a my hledíme do budoucnosti s nejistotou.

Poznejte díky brilantnímu popisu i analýze současného stavu, že revolta proti globalizaci však není jen hrozbou, ale i velkou příležitostí. Díky její energii a potřebě změn máme jedinečnou šanci vytvořit spravedlivější a udržitelnější svět. Je to na nás.

O AUDIOKNIZE
Lidé po celém světě cítí ohrožení svého způsobu života, kultury a identity, ztrácejí důvěru v instituce. Z toho těží populističtí politici, šarlatáni brojící proti vědě, anarchisté, fundamentalisté, tvůrci falešných zpráv na sociálních sítích, totalitní ideologové i vyznavači konspiračních teorií. Poválečný věk zodpovědnosti společně se svou stabilitou a příslibem prosperity skončil. Nadav Ejal, přední izraelský novinář, popisuje tuto vzpouru proti systému na příbězích konkrétních lidí. Hovoří s anarchisty, neonacisty, ochránci přírody, uprchlíky, zoufalými horníky bez práce či politikem z potápějících se ostrovů. Pátrá po kořenech i důsledcích, analyzuje, nesoudí. Dochází k závěru, že máme jedinečnou šanci využít energii revolty a nasměrovat ji ke globálním reformám. Svět potřebuje zásadní přehodnocení ekonomiky, hodnot i způsobu, jakým země řeší lokální krize – a to směrem ke sdílené zodpovědnosti.

MIMO JINÉ SI UVĚDOMÍTE, ŽE:
- Rozšíření přístupu ke vzdělání i do chudších vrstev způsobila pragmatická poptávka bohatých vrstev po schopné pracovní síle.
- Pokud je cena dovezených výrobků nižší, protože v místě výroby neplatí tak přísné zákony omezující znečištění, pak zákazníci šetří na úkor tamějších lidských životů.
- Hlavním důvodem současného bezprecedentního vymírá­ní živočišných druhů je ztráta jejich životního prostoru.
- Dopadům klimatické krize čelí už desetiletí chudé národy, které k ní přispěly nejméně.
- K největším stoupencům populistů a krajní levice či pravice nepatří chudí lidé, jež zasáhla krize nejcitelněji, nýbrž střední třída, která je těsně před pádem.
- Neexistuje žádný ověřený model pro zachování moderní spo­lečnosti za podmínek klesajícího počtu obyvatel.
- Islámský fundamentalismus se navenek tváří jako ochránce tradice, ale je moderním fenoménem využívajícím nejnovější technologie.

O AUTOROVI
Nadav Ejal (* 1979) je přední izraelský novinář a nositel Sokolovovy ceny, izraelské obdoby Pulitzerovy ceny. Působí jako hlavní mezinárodní korespondent televizní stanice Reshet News a komentátor pro Jediot Acharonot, nejpopulárnější izraelské noviny. Vystudoval Právnickou fakultu Hebrejské univerzity v Jeruzalémě a získal magisterský titul v oboru globální politiky na London School of Economics. Pro české vydání této knihy napsal předmluvu zohledňující současné dění.

Audiokniha Vzpoura proti globalizaci s podtitulem Proč lidé revoltují proti dnešnímu světu. Autor Nadav Eyal, čte Aleš Slanina.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma