Obálka audioknihy Stařec a moře

Interpret: Ladislav Mrkvička
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2015

Příběh se odehrává v malé kubánské vesnici poblíž Havany, odkud starý rybář Santiago vyjíždí sám na lov. Po dlouhé neúspěšné době uloví největší rybu svého života, se kterou svede strhující, i když ve výsledku tragický boj. Alegorický příběh o nezlomnosti lidské vůle, o neporazitelnosti lidského snažení, o vztahu člověka k přírodě a jiným tvorům. Kniha se stala symbolem odvahy a lásky k moři.

Ernest Hemingway (1899-1961) americký spisovatel považovaný za čelního představitele tzv. ztracené generace. V první světové válce se stal dobrovolníkem italské armády. Zážitky z Italské fronty daly vzniknout jednomu z nejznámějších románů Sbohem armádo! (1929). Další válkou, tentokráte Španělskou občanskou je inspirován román Komu zvoní hrana (1940). Nejslavnějším autorovým dílem je však novela Stařec a moře (1952) za kterou dostal Hemingway Nobelovu cenu.

Ladislav Mrkvička (1939) Od roku 1991 je členem činohry Národního divadla v Praze, kde v současné době hraje roli Hraběte Riverse v Shakespearově Richardu III. Hostuje i na jiných scénách, například v Divadle Bez zábradlí a v Divadle Na Fidlovačce. Posluchači znají jeho hlas z rozhlasu (mj. hra Poslední noc v režii L. Engelové, nebo pětidílná rozhlasová inscenace Tristan a Isolda v režii H. Kofránkové).

Stařec a moře - audiokniha obsahuje novelu, za kterou její autor, Ernest Hemingway, obdržel v roce 1954 Nobelovu cenu za literaturu. Vypráví Ladislav Mrkvička. Režie Petr Mančal.