Obálka audioknihy Není římského lidu

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2024
Velikost: 1.17 GB

VŠICHNI PLAKALI, JEN PETRONIUS SE USMÍVAL A V OČÍCH MU PLÁL OHEŇ.

Oblíbený román líčí poměry v Římě za vlády císaře Nerona. Hlavní postavou je básník a osobní přítel císaře Gaius Petronius, svědek císařovy cesty ke slávě i prokletí.

Generacemi čtenářů oblíbený, uhrančivě napsaný historický román líčí poměry v Římě za vlády císaře Nerona. Hlavní postavou je římský patricij, prokonzul v Bithýnii, básník a osobní přítel císaře Gaius Petronius. Císař dal na jeho úsudek, oblíbil si ho pro jeho pohotový vtip a vytříbený vkus, dokonce jej nazval „soudcem krásy – arbitrem elegantiae“. Neronova podezíravost a hrůza ze spiknutí však nakonec i jeho oblíbence donutily spáchat sebevraždu. Díky autorčině mimořádnému vypravěčskému talentu prožíváme lásky, intriky, vášně, přátelství i zatracení, cesty ke slávě i prokletí. Barvitý obraz antického Říma z pera Jarmily Loukotkové zanechává nesmazatelné zážitky.

JARMILA LOUKOTKOVÁ
Česká prozaička a překladatelka (přeložila mj. dílo Françoise Villona). Narodila se v Praze v rodině českého amerikanisty, etnografa a lingvisty Čestmíra Loukotky, vystudovala reálné gymnázium (maturovala roku 1942). Po maturitě krátce studovala na soukromé jazykové škole francouzštinu, ale už od roku 1943 pracovala jako úřednice na pražském magistrátu. Až po válce mohla zahájit studium estetiky a francouzštiny na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, které dokončila v roce 1949. Přispívala do periodik jako O knihách a autorech, Svoboda, Svobodné slovo, Květy a další. Je autorkou rozhlasové hry Fialinka (1948). K jejím nejznámějším historickým románům patří Není římského lidu, Navzdory básník zpívá, Bůh či ďábel, Pod maskou smích. Psala i knihy čerpající ze současnosti a literaturu pro mládež.

PAVEL SOUKUP
Český herec, dabér a voiceover. Vystudoval žurnalistiku a divadelní fakultu AMU. Prošel divadly v Olomouci, Liberci a Městskými divadly v Praze. Později se stal členem souboru Hudebního divadla v Karlíně. Věnuje se také dabingu. Jeho hlas je spjat zejména s herci Arnoldem Schwarzeneggerem a Dolphem Lundgrenem. Ve videohře Mafia II namluvil postavu Jimmyho. Jeho hlas známe také z rozhlasových her a audioknih.

Nahrávka vznikla podle knihy Jarmily Loukotkové Není římského lidu vydané nakladatelstvím Jota v roce 2012. Copyright © Jarmila Loukotková. Čte Pavel Soukup. Režie a zvuk Vratislav Hubička. Technická redakce Martin Novotný. Design a úprava obalu pro CD Jan Mottl. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vyrobilo studio Soundguru. Vydalo Tympanum, s. r. o., v roce 2024.

Audiokniha Není římského lidu, autorka Jarmila Loukotková, čte Pavel Soukup.