Obálka audioknihy Brána Irkally

Vydáno: 2024
Série: Dobrodružství kapitána Báthoryho

DOBRODRUŽSTVÍ KAPITÁNA BÁTHORYHO: KNIHA DRUHÁ

Nové temné dobrodružství kapitána Kornela Báthoryho.
Kapitán Kornel Báthory je vykoupen z otroctví a spolu s tureckým vzdělancem Čelebim do-provázejí vezíra Mustafu do pouští Orientu. Čeká je nebezpečná pouť.

Druhý díl série o kapitánu Kornelu Báthorym. Píše se rok 1662, Kornel Báthory je již druhým rokem otrokem na tureckých galejích. Zcela vyprchaly jeho někdejší udatnost a šarm, zdá se, že ho už nečeká nic než smrt. Setkání se starým známým, tureckým vzdělancem a cestovatelem Evliyou Čelebim mu však přinese jiný osud. Čelebi křesťanského rytíře a básníka vykoupí z otroctví a nabídne mu, aby spolu s ním doprovázel záhadného vezíra Kirmiziho Mustafu do odlehlých končin Sýrie a dalekých měst v poušti. Bude to nebezpečná pouť. Na Čelebiho, Báthoryho a další členy jejich družiny číhají piráti, vzbouřenci, záhadní zabijáci a možná i nepřátelé, jimž obyčejná zbraň neublíží. V této knize se historie prolíná s fantasy.

JURAJ ČERVENÁK
Slovenský tvůrce úspěšných historických fantasy sérií, který ctí fakta a reálie, ale dokáže zároveň podat události plasticky a napínavě. První kniha mu vyšla v roce 1993, od té doby publikoval více než dvacet románů převážně z dob starých Slovanů (série Černokněžník, Bohatýr, Bivoj) či z doby bronzové (Sekera z bronzu, rouno ze zlata). Získal mnoho žánro-vých ocenění a jeho knihy pravidelně vycházejí v češtině a polštině, publikoval ale i v rušti-ně nebo angličtině. Od roku 2005 je spisovatelem na plný úvazek. Kromě beletrie píše fil-movou publicistiku, rozhlasové hry a filmové nebo komiksové scénáře. V jeho tvorbě je zře-telný postupný odklon od fantastiky k čistě historickým příběhům.

ERNESTO ČEKAN
Český divadelní a filmový herec. Jeho druhým rodným jazykem je španělština, matka pochází z Uruguaye, v Československu studovala operní zpěv. Po absolvování Pražské konzervatoře nastoupil do divadla v Mostě, kde hrál například v inscenacích Malováno na skle nebo Balada pro banditu. Diváci ho znají z jeviště Městských divadel pražských či Divadla Radka Brzobohatého. Filmové role ztvárnil ve snímku Zátopek, Promlčeno, Jak si nevzít princeznu a jiných, známý je i z televizních seriálů jako Ohnivé kuře, Krejzovi, Život a doba soudce A. K. V dabingu namluvil kromě jiných herce Antonia Banderase, Ryana Reynoldse či Adama Sandlera. Je vášnivým chovatelem speciálních plemen slepic a holubů, rád chodí pěšky.

Nahrávka vznikla podle knihy Juraje Červenáka Brána Irkally, vydané nakladatelstvím Brokilon v roce 2010. Text copyright © Juraj Červenák, 2010. Z nepubikovaného slovenského originálu Brána Irkally přeložil Robert Pilch. Translation © Robert Pilch, 2010. Čte Ernesto Čekan. Režie, zvuk Jan Koukal. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Illustration © Michal Ivan. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2024.

Audiokniha Brána Irkally, autor Juraj Červenák, čte Ernesto Čekan.

Série Dobrodružství kapitána Báthoryho

Obálka audioknihy Strážcové Varadínu