Obálka audioknihy Zlaté dukáty

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023

POHÁDKOVÝCH HRDINŮ, ČAR A KOUZEL NENÍ NIKDY DOST

Devět pohádek, v nichž se čtenář setkává s lidskými postavami i pohádkovými hrdiny, čarami a kouzly.

Mladý učitelský Jeník miluje pannu Márinku, vzájemně si vyznávají lásku na hrázi u zamrzlého rybníka. Jak ale založit rodinu, když je jedna kapsa prázdná a druhá vysypaná? Už už si mladík zoufá, když se v čepici položené na lavici u harmonia začne něco hýbat. Kdepak, myšky to nejsou. Na Jeníka zírají dva bráškové Prášek a Hrášek, kteří přišli do světa lidí na zkušenou. Mají jednu neobvyklou prosbu – už toho viděli dost a chtějí se vrátit do podzemní říše. Jenže k tomu potřebují průvodce... Jak se Jeníkovi odmění? To se dozvíte v první pohádce. Následuje dalších osm, z nichž každá je půvabnější než druhá…

MIROSLAV SLACH
Český prozaik a dramatik, narozený na Slovensku. Jeho otec působil jako profesor, později ředitel na rolnických školách na Slovensku. Studoval na gymnáziích v Prešově a v Banské Bystrici, do uzavření vysokých škol studoval na pražské lékařské fakultě. Podařilo se mu však vystudovat Amerlingův učitelský ústav. V roce 1944 byl Miroslav Slach totálně nasazen jako stavební dělník v Hradci Králové, koncem války byl v ilegalitě. Po válce učil na měšťance a současně studoval na filozofické fakultě dějepis, filozofii, slovanskou filologii a literární historii. Učil na středních školách, byl i ředitelem základní školy. Od roku 1979 se věnoval pouze literární práci.

MICHAL BUMBÁLEK
Český herec. Vystudoval herectví na brněnské konzervatoři a Divadelní fakultu JAMU. Už jako kluk tíhnul k všestrannosti. Rád žongloval, dělal závodně karate, recitoval poezii. Všechny dovednosti později zúročil v Divadle Husa na provázku, kde strávil dvacet let. Od roku 2013 je členem činohry Mahenova divadla. Říká, že divadlo ho baví ve všech podobách. Rád recituje, spolupracoval s Františkem Derflerem v Divadle U stolu. Od roku 2005 působí také v Divadle Facka, v němž se Sergejem Sanžou hrají autorské věci, pohybové klauniády, představení pro děti, pouliční divadlo nebo vytvářejí site-specific projekty.

Nahrávka vznikla podle knihy Miroslava Slacha Zlaté dukáty. Přepsala Mgr. Helena Slachová, 2022. Copyright text © Miroslav Slach. Čte Michal Bumbálek. Režie, zvuk Jiří Pochvalovský. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Ilustrace © Artuš Scheiner. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2023.

Audiokniha Zlaté dukáty, autor Miroslav Slach, čte Michal Bumbálek.