Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Temné počátky českých dějin

Temné počátky českých dějin

Jindřich Kačer

Délka: 13 h 9 min
Interpret: Zdeněk Kupka
Vydavatel: Jan Melvil Publishing
Vydáno: 2022
Typ souboru: MP3
Velikost: 742 MB

ODKUD K NÁM PŘIŠLI A JAK ŽILI PRVNÍ SLOVANÉ

Co mají společného Sázava, koleda nebo vodník? Řada českých názvů, zvyků a mýtů je dědictvím po prvních Slovanech z 6. až 8. století, z období, které je kvůli nedostatku pramenů zahaleno do temnoty. Aktuální objevy nám však na něj otevírají nový pohled – mnohem bohatější a zajímavější, než nabízejí zažité představy.

My Češi se řadíme ke slovanským národům. Ale s tím, odkud se u nás první Slované vzali a do jaké míry jsme jejich potomky, je to mnohem složitější. Čistá slovanská rasa je podle genetických výzkumů nesmysl a neplatí ani romantické představy o holubičí povaze a prvotní demokracii starých Slovanů.
Jaký tedy byl jejich skutečný svět? Kdo jim vládl, s kým bojovali, v co věřili, jak bydleli a jedli? Jindřich Kačer shromáždil nejnovější poznatky archeologů i historiků a přetavil je do čtivé rekonstrukce našich nejstarších dějin. Tehdejší život ilustruje barvitými fiktivními příběhy typických Slovanů oné doby, která se rázem nezdá tak temná a vzdálená.

V audioknize se mimo jiné dozvíte:

• Že předpokládaná slovanská pravlast možná vůbec neexistovala.
• Proč „stěhování Slovanů“ neprobíhalo jako jednorázový přesun obrovské masy lidí.
• Jestli mají mýty o praotci Čechovi, Libušině soudu nebo Přemyslu Oráčovi reálný základ.
• Jak se do čela místních kmenů mohl dostat Sámo, cizinec z Franské říše.
• Kde lze hledat kořeny Velké Moravy a české státnosti.
• Proč křest’anství vymýtilo víru v pohanské bohy, ale ne v nižší bytosti, které ve folkloru přežívají dodnes.

JINDŘICH KAČER
Vystudoval historii na Masarykově univerzitě, kde se zaměřoval na období středověku. Působil jako redaktor a šéfredaktor v několika populárně-historických časopisech, například v Živé historii a Historických válkách. V roce 2020 zahájil naučný internetový projekt Válečníci starých časů. Ve volném čase se věnuje mimo jiné divadlu, larpu a plavbě na replice plachetnice z 18. století.

„Jindřich Kačer přináší neotřelým způsobem – ve stylu knižního dokudramatu – vhled do života v českých zemích před vznikem prvních písemných památek a knížecí moci. Poctivě reflektuje starší i novější stav výzkumu a nezdráhá se tvůrčím způsobem domýšlet jeho poznatky. Věřím, že k této problematice přitáhne nové zájemce.“
– David Kalhous, historik

„Kniha poutavou formou přibližuje složité teorie a nejnovější diskuse o etnogenezi středoevropských národů tak, aby je pochopili i úplní laici, ať již mládež školou povinná, či zájemci o dějiny českých zemí z řad široké veřejnosti. Mohu ji doporučit všem, kteří se bojí suchopárných vědeckých textů, ale přesto se chtějí poučit a zároveň i trochu pobavit. Jindřich Kačer napsal čtivý, avšak fundovaný text, který konzultoval s odborníky a specialisty z řad historiků, archeologů i antropologů.“
– Jiří Macháček, archeolog

Audiokniha Temné počátky českých dějin. Autor Jindřich Kačer, čte Zdeněk Kupka, Jana Štvrtecká a Jan Jedlinský.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma