Obálka audioknihy Pan Theodor Mundstock

Interpret: Miloslav König
Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2023

Román patřící k vrcholům Fuksovy tvorby zobrazuje, jak člověka ponižuje diskriminace a strach

Ke stému výročí narození autora Ladislava Fukse (24. 9. 1923) vychází zvuková podoba jeho prvního a okamžitě slavného románu, od jehož původního vydání (1963) uplynulo 60 let. Autor v něm vychází z tragédie židovských osudů, které jej od dětství traumatizovaly. I ve svých dalších literárních dílech, jež též dozrály k velkým čtenářským úspěchům (Spalovač mrtvol, Myši Natálie Mooshabrové či Vévodkyně a kuchařka), se projevil jako osobitý vypravěč se schopností psychologických hyperbol a metaforických obrazů.

Příběh pana Mundstocka se odehrává v letech 1941 a 1942. Hrdina hledá cestu úniku z úzkosti a najde východisko. Nalezne tak pocit štěstí a klid v duši, který by rád předal i svému milému chráněnci Šimonovi. Jenže se na vše nelze připravit. Proti reálné moci se ukáže být jeho systém marný. Miloslav König čte toto Fuksovo dílo s mimořádnou schopností vcítění se do autorových sdělení, obrazů a dějů. V jakémsi osudovém sblížení s textem dostává zvuková podoba románu ještě silnější vyznění než při čtenářském zážitku.

Tragédie holokaustu je zde odhalena v nečekaných situacích.

Audiokniha Pan Theodor Mundstock, autor Ladislav Fuks, čte Miloslav König.