Obálka audioknihy Plavby "sebevrahů"

Plavby "sebevrahů"

Miroslav Náplava

Interpret: Vasil Fridrich
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2019

Aby mořeplavec a dobrodruh Thor Heyerdahl dokázal svou teorii, že praobyvatelé Tichomoří můžou být potomci jihoamerických civilizací, postavil vor a vydal se na moře. Proti sobě měl celý svět a celý divoký Pacifik. Podle jeho vzoru podnikl v padesátých letech 20. století dvě dobrodružné výpravy i Eduard Ingriš, veleúspěšný český dirigent a skladatel, tramp a mořeplavec, později oceňovaný filmař. Podával si ruku s prezidenty, přátelil se s hollywoodskými celebritami, jeho hudba byla nominována na Oscara, byl poradcem spisovatele Ernesta Hemingwaye a přítelem Thora Heyerdahla. A v rodné zemi takřka upadl v zapomnění...

Podle osudů Eduarda Ingriše vznikl rovněž dokumentární film Ingriš! Eduard Ingriš (Petr Horký, 2006).

MIROSLAV NÁPLAVA
Je spisovatel, editor, scenárista, režíroval mnoho dokumentárních filmů, publikuje cestopisné reportáže, organizuje festival cestování, poznávání a sbližování Neznámá země, organizuje a účastní se řady expedic. Jako první vydal s profesorem Antonínem Přichystalem v roce 1995 knihu Býčí skála aneb Jeskyně plná otazníků. Společně s Petrem Horkým napsal dalších šest knih: Dvě cesty za archeologií, Sloni žijí do sta let (s M. Zikmundem), Honba za obřím červem, Cuba Libre (Cena Egona Erwina Kische), Albánie – kráska se špatnou pověstí a Století Miroslava Zikmunda – Cestopis životem (s M. Zikmundem a V. Krocem). Je editorem dvousvazkového výboru z díla cestovatelů Hanzelky a Zikmunda Legenda H+Z – fenomén českého cestopisu. Několik let systematicky pracuje na pojednání o renesančním cestovateli Kryštofu Harantovi. Od roku 2012 je šéfredaktorem interaktivního magazínu Srdcaři.cz. Jeho první kniha Plavby „sebevrahů“ z roku 2009 vyšla už ve třech vydáních.