Obálka audioknihy Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy

Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy

Eduard Petiška

Interpret: Arnošt Goldflam
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021

TAJUPLNÉ KOUZLO PRAHY Z DOB DÁVNO MINULÝCH

Soubor pověstí a pohádek ze starého pražského židovského města autor převyprávěl a adaptoval. Neusiluje o přesné dodržení historického aspektu, ale snaží se čtenáři v uměleckém zpracování přiblížit židovskou problematiku. Oživuje řadu poutavých postav a postaviček, moudré rabíny, golema, Věčného Žida, obyčejné obchodníky a zároveň vystihuje tajemnou atmosféru uliček staropražského ghetta. Příběhy vyprávějí o příchodu židů do Čech, o nejstarší pražské synagóze, o učeném rabínu Lewovi a jeho pověstném Golemovi, o tom jak rostla nová synagóga, o pronásledování a záchraně židů, o životě a smrti, o beznaději a naději.

Text rozdělil do oddílů: V dávných dobách, kdy v Čechách cesty rychle zarůstaly; Jako kruhy na vodě se šířila sláva rabínů; Než rostlo zdivo synagóg a Noc, stará vypravěčka, čeká za oknem.

EDUARD PETIŠKA
Eduard Petiška psal prózu, poezii i literaturu pro děti a mládež, byl však také překladatelem a autorem divadelní hry a řady odborných textů, esejů, předmluv a doslovů. Vystudoval Reálné gymnázium v Brandýse nad Labem. Po maturitě byl totálně nasazený jako dělník a vysokou školu (komparatistiku u Václava Černého a germanistiku) mohl vystudovat až po válce (dosáhl titulu PhDr.). Od roku1948 až do své smrti žil v Brandýse nad Labem. Po vojně se věnoval překladatelství a vlastní tvorbě jako spisovatel z povolání. Jeho dílo bylo vyznamenáno řadou cen a byla po něm v roce 1977 nazvána planetka (145768 Petiska). První literární pokusy se datují do jeho dětství. Vedle svého občanského jména používal při psaní i pseudonymy (například František Petřík). Nejznámější je svou tvorbou pro děti a mládež, například: Staré řecké báje a pověsti, Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie, Sedmikráska, Příběhy starého Izraele, Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy, Čtení o hradech, zámcích a městech, Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek, Příběhy tisíce a jedné noci. Byl také autorem prvních příběhů roztomilého Krtečka Zdeňka Millera. Napsal však i divadelní hru Loupežnice a překládal z němčiny.
ARNOŠT GOLDFLAM
Narodil se v Brně v židovské rodině. Krátce studoval medicínu, poté pracoval postupně jako slévač, jádrař a rozpočtář. Následovalo studium JAMU a působení v Divadle na provázku, Satirickém divadle Večerní Brno a Divadle X. Jedno z nejvýraznějších období jeho práce se pojí s brněnským (dříve prostějovským) HaDivadlem v letech 1978–1993. V 80. letech začal být obsazován do menších filmových a televizních rolí, kde ztvárnil celou řadu rázovitých postav, které se zapsaly do paměti diváků. Největší ohlas mu přinesly snímky Dědictví aneb Kurvahošigutntag nebo Lotrando a Zubejda. Další filmy a seriály, kde se objevil, jsou např. Otesánek, Modrý Mauritius, František je děvkař či Proč bychom se netopili. Vedle vlastní herecké tvorby působí také jako režisér a dramatik a učí na JAMU a DAMU a je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých dramatiků. Je autorem více než 50 divadelních her a dramatizací, ale také autorem úspěšných knih – za svou pohádkovou knížku pro děti Tatínek není k zahození získal cenu Magnesia Litera.

Nahrávka vznikla podle knihy Eduarda Petišky Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy, vydané nakladatelstvím Martin v roce 1992. Copyright © Eduard Petiška, 1968. Čte Arnošt Goldflam. Režie, zvuk a mastering Pavel Štěpánek. Hudba Pavel Hlaváček, Pavel Štěpánek a David Wolter. Technická redakce Jan Koukal. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Karel Osoha. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.

Audiokniha Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy. Autor Eduard Petiška, čte Arnošt Goldflam.