Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Nezapomeň na zlé časy

Nezapomeň na zlé časy

Günter K. Koschorrek

Délka: 15 h 39 min
Interpret: Aleš Slanina
Vydavatel: Jota
Vydáno: 2021
Typ souboru: MP3
Velikost: 883 MB

Günter K. Koschorrek nebyl vojevůdcem, ani vědcem nebo historikem. Válku prožíval jinak než ti ve štábech nebo na velitelských stanovištích. Bylo mu 19 let, když byl povolán do války v její nejhorší fázi a ta mu ukázala svou neúprosnou tvrdost. Nacistický režim, který nelítostně sledoval své cíle, donutil celou generaci přísahat mu věrnost a hanebně zneužil její ideály.

K posluchači se dostává deník obyčejného vojáka wehrmachtu, který narukoval na podzim 1942 do armády a byl nasazen na východní frontě. Popisuje své zážitky z bojů, ale také každodenní život vojáků. Dostal se až ke Stalingradu, kde se jen těsně vyhnul obklíčení a potom s wehrmachtem ustupoval zpátky na západ. Na krátkou dobu byl nasazen ve Francii a v Itálii, ale potom se znovu vrací na východní frontu.

Autor popisuje celou řadu dramatických bojových situací, z nichž se mu často jenom díky štěstí podařilo vyváznout živý. Jeho vyprávění je velice civilní a věcné a nepokouší se ze svých zážitků dělat hrdinské činy. Z knihy není patrná žádná nacionalistická ideologie, spíše naopak - je zřejmé, že většina vojáků wehrmachtu nebojovala za vlast nebo za nacistické dobyvačné cíle, ale pouze proto, aby oni sami a jejich nejbližší kamarádi přežili.

GÜNTER K. KOSCHORREK
Günter K. Koschorrek se narodil v německém Gelsenkirchenu a byl vojákem 24. pancéřové divize v druhé světové válce. Je autorem několika knih.
V únoru 1942 byl povolán k wehrmachtu a až do října byl školen ve východopruském Insterburgu. Poté přešel k 1. jízdní divizi (v roce 1941 přejmenované na 24. pancéřovou divizi) a byl nasazen u Stalingradu. V devatenácti letech byl nasazen jako kulometčík. V dubnu 1945 byl zraněn a léčil se v nemocnici v Mariánských Lázních. Koncem června byl propuštěn z amerického zajetí a po válce pracoval na vedoucích pozicích v oblasti obchodu.

ALEŠ SLANINA
Aleš Slanina je absolventem hudebně-dramatického oboru brněnské konzervatoře a JAMU, kde vystudoval obor muzikálové herectví. Od 1. srpna 2010 je stálým členem Městského divadla Brno, s nímž spolupracoval v menších rolích již od svých 14 let. Sedmkrát se stal divácky nejoblíbenějším hercem MdB. Hostoval i v Národním divadle Brno, Divadle Radost nebo Hudebním divadle v Karlíně. Objevil se mimo jiné v televizních seriálech Četnické humoresky, Černí baroni, Letiště a Kancl.

Nahrávka vznikla podle knihy Güntera K. Koschorrka Nezapomeň na zlé časy vydané Nakladatelstvím JOTA v roce 2010. © Günter K. Koschorrek. © Verlagshaus Würzburg GmbH & Co. KG. Z německého originálu Vergiss die Zeit der Dornen nicht přeložil Vlastimil Dominik. Translation © Vlastimil Dominik, 2010. Audiokniha © Nakladatelství JOTA, s. r. o., 2021. Čte Aleš Slanina. Hudba, režie, střih a mastering Michal Kurfürst. Vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o., v roce 2021.

Audiokniha Nezapomeň na zlé časy obsahuje dramatické zážitky vojáka wehrmachtu. Autor Günter K. Koschorrek, čte Aleš Slanina.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma