Obálka audioknihy Psi z Rigy

Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2014
Série: Kurt Wallander díl 2

Tentokrát děj zavede komisaře Wallandera do Lotyšska po pádu Sovětského impéria, kde oficiální struktury stále ovládají příznivci bývalého režimu těsně propojení s mafií.

Rok po událostech předchozí audioknihy Vrazi bez tváře řeší tým komisaře Kurta Wallandera nový případ: ke švédskému pobřeží připlul člun, v němž byly nalezeny dvě mrtvoly, přimrzlé k sobě v hrůzostrašném objetí. Zabití muži byli východoevropští zločinci a do švédského městečka přijíždí lotyšský major Liepa, aby s řešením vypomohl. Po návratu do Rigy je ale major zavražděn a komisař Wallander se vydává do pobaltské metropole, aby místní policii ozřejmil okolnosti jejich společného vyšetřování. Naráží však na hradbu mlčení, utajovaných skutečností a podivných náhod. Až setkání s vdovou Baibou Liepovou, žijící ve strachu a nejistotě, ho přiměje, aby začal pátrat neoficiálně. V neosobně mrazivém městě pod neustálým dohledem se však i ty nejparanoidnější představy stávají skutečností.
Herec Jiří Vyorálek dokáže každou z postav obdařit vlastním charakterem a osobitým tónem mluvy, aniž by jeho projev ztrácel typický melancholický wallanderovský nádech. Ve zvukové stopě pak nechybí ani komisařovy oblíbené árie Marie Callasové.

Henning Mankell
(* 3. 2. 1948)
Pochází ze Stockholmu a vyrostl na různých místech Švédska. Působí jako herec, divadelní režisér a manažer jak ve Švédsku, tak především v Mosambiku, kde vede divadelní soubor Avenida a píše stranou evropského ruchu. Na začátku devadesátých let vytvořil postavu komisaře Wallandera a napsal o něm jedenáct knih, které ho proslavily po celém světě. V nakladatelství Host doposud vyšly tři knihy této řady, romány Neklidný muž (2009; česky 2012), Vrazi bez tváře (1991; česky 2013) a Než přijde mráz (2002, česky 2013). Kromě série o komisaři Wallanderovi vydal Host detektivní thriller Číňan (2009; česky 2011). První audioknihou podle autorových děl je jeho první román, v němž se objevuje Kurt Wallander: Vrazi bez tváře. Detektivovy případy se ve Švédsku dočkaly také filmových adaptací, byly rovněž zpracovány jako seriál nazvaný prostě Wallander - nejprve roku 2005 ve švédské televizi a o tři roky později se jich chopila také britská stanice BBC, která do hlavní role obsadila herce Kennetha Branagha.

Jiří Vyorálek
(* 13. 6. 1974)
Narodil se v Třebíči, vystudoval Konzervatoř a JAMU. Po angažmá v Divadle v 7 a půl účinkoval v Divadle Husa na provázku, kde se úspěšně zhostil např. Hamleta či role Idiota v jevištní tetralogii Sto roků kobry podle F. M. Dostojevského v režii Vladimíra Morávka. Za souborné uvedení tohoto představení byl v r. 2007 nominován na Cenu Thálie. Několik dalších let pobýval na volné noze a ztvárnil řadu rolí v Divadle Reduta, ale i ve filmu (Největší z Čechů, Rodina je základ státu, Posel) a v televizi (České století, První republika). Od září je stálým členem hereckého souboru Divadla Na zábradlí, kde nezaměnitelně zosobňuje Wericha v Korespondenci V + W, Juráčka ve Zlatých šedesátých, dále vystupuje v Europeaně, v Buržoazii, v Anně Karenině či v Kabaretu Kafka.

Psi z Rigy - audiokniha obsahuje druhý díl detektivní série nejprodávanějšího švédsky píšícího autora Henninga Mankella. Čte Jiří Vyorálek.

Série Kurt Wallander

Obálka audioknihy Neklidný muž