Obálka audioknihy Čarodějky z Eastwicku

Interpret: Jana Stryková
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2022

„Tři čarodějnice seděly tiše a uvědomovaly si, že jsou očarovány někým mocnějším…“

K uzoufání pokrytecké maloměsto Eastwick v americkém státečku Rhode Island nabízí trojici bájných čarodějnic jako z Macbetha přímo ideální rejdiště. Povětrnice Alexandra, Jane a Sukie, na jejichž dveře ťuká nepříjemná čtyřicítka, kráčejí za hlasem sexuální revoluce sladkých let šedesátých a dosud si v téhle díře poradily s troufalostí sobě vlastní. Jenže teď je omámil Darryl. Výstředník až z New Yorku hodlá v místním zašlém paláci pokořit zákony fyziky, pruderní poměry – a možná i pekelně rozeštvat trojlístek vědem ze sousedství, s nimiž pořádá všelijaké orgie. Moderní sabaty konané v srdci Nové Anglie, kde se svého času za volnomyšlenkářství upalovalo, promění Eastwick let 1968–1969 k nepoznání. Updikeova satira však s přispěním magie především ukáže, že síla ženství lidem odedávna nabízela zázračnou medicínu… a daleko hravější než metody dnešních extrémních bojovnic.

Oproti filmu George Millera (1987) se Susan Sarandonovou, Cher a Michelle Pfeifferovou, který se omezil na odhalení a vymítání ďábla (Jacka Nicholsona), vlévá jeho románová předloha čarodějným aktérkám do žil elixír svobody. A zajímá ji, jak s nabytými právy i povinnostmi naloží.

JOHN UPDIKE
Rodák z Readingu v Pensylvánii už jako kluk rád z výšky pozoroval, co se kde šustne. Proto není divu, že si ho moderní americká próza cení coby nejpronikavějšího kronikáře maloměsta, do jehož vilek se příslušníci středního stavu skryli před světským ruchem, ale už ne před běsy hluboko v sobě. Než se s nimi jakžtakž srovnají, vleze jim autor do ložnice a pobaveně okomentuje jejich strastiplné zálety, štěpné dialogy i ještě úžasnější vnitřní monology, ve kterých se odráží precizní slovník absolventa dějin umění na Harvardu. Své o tom ví hlavně jeho vrcholný satirický výtvor: volnou láskou smýkaný a utahaný Harry Angstrom řečený Králík, v jehož životaběhu spisovatel vystihl tzv. americký sen, tedy „důmyslnou konspiraci, jíž je Amerika schopna, aby učinila své občany šťastnými“. Z románové pentalogie (1960–2001) ověnčené dvěma Pulitzerovými cenami zatím bohužel česky vyšly jen svazky Králíku, utíkej!, Králík se vrací a Králík je bohatý. Důsledky sexuální revoluce a atentátu na Kennedyho – dvou pohřbených nadějí své generace – Updike brilantně rozebral i v knihách Kentaur či Dvojice. Soustavný zájem o Shakespearovo dílo potvrdil parafrází Gertruda a Claudius a osobitě též v komedii Čarodějky z Eastwicku (1984, č. 1993). Kouzlo stáří Alexandry, Jane a Sukie vyčaroval na sklonku života ještě v závěti Vdovy z Eastwicku (2008, č. 2009).

JANA STRYKOVÁ
Po absolvování studia činoherního herectví na pražské DAMU (v roce 2003 obdržela Cenu Valtra Tauba určenou pro nejlepší absolventy herectví na DAMU) zůstala na jednu sezonu v Divadle F. X. Šaldy v Liberci a následně v pražském Divadle Rokoko. V letech 2006 až 2010 byla členkou souboru Švandova divadla, v roce 2010 přešla na tři roky do angažmá do Divadla na Vinohradech. Od září 2013 je na volné noze, avšak spolupracuje s řadou pražských scén (. Natočila několik filmů (např. Případ Andrey S., Zakázané uvolnění, Díte číslo 44) a seriálů (např. Ordinace v Růžové zahradě, Dokonalý svět), pracuje v rozhlase i v dabingu a stala se rovněž oblíbenou audioknižní interpretkou. Účinkuje i v těchto audioknihách vydavatelství OneHotBook: Mycelium I-V (2014-2017), Norské dřevo, Atlas mraků (obě 2013), Zmizelá, Poslední laponec (obě 2014), Klubíčko veselých pohádek (2015), Duna, Sluneční bouře, Paní Hemingwayová (všechny 2016), Prolitá krev, Do vody, Umina verze, Shakespeare (všechny 2017), Povídky podivných (2019).