Obálka audioknihy Válka světů

Interpret: Martin Preiss
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021

Na Zemi přistávají záhadní mimozemšťané a lidstvo je postaveno před rozhodující bitvu o svou holou existenci!

Příběh odehrávající se v Anglii na konci 19. století barvitě líčí invazi Marťanů na Zemi a popisuje bezmocnost pozemšťanů, neschopných boje s vyspělou marťanskou technikou. Kruté bytosti z vesmíru v pravidelných intervalech ničí všechno živé a do myslí pozemšťanů se vkrádá beznaděj nad neutěšeným stavem. Jak to všechno dopadne? A mají Marťané nějakou slabinu? Existuje na Zemi něco, s čím při plánování invaze nepočítali?!?

Byť tento vědeckofantastický román poprvé vyšel už v roce 1898, dodnes fascinuje čtenáře po celém světě svým realistickým popisem invaze mimozemšťanů z Marsu do Anglie. Je skoro neuvěřitelné, jak autor na konci 19. století dokázal předvídat, poutavě vyfabulovat a popsat technické vymoženosti jiné civilizace.

Pro svou nesmírnou popularitu byl příběh několikrát zfilmován, nejnověji v roce 2005 Stevenem Spielbergem. Rozhlasová adaptace Orsona Wellese z roku 1938 způsobila dokonce skandál a je považována za první a nejznámější hoax.

HERBERT GEORGE WELLS
Britský romanopisec, novinář, sociolog a historik. Spolu s Julesem Vernem se o něm hovoří jako o „otci sci-fi“. Narodil se do rodiny nižší střední třídy a omezené finanční prostředky ho donutily brzo se věnovat vydělávání peněz. Až jako starší vystudoval díky stipendiu Londýnskou univerzitu a stal se učitelem přírodních věd. Stroj času, svůj první román vydal v roce 1895 a okamžitě se stal bestsellerem. Ukázal, že H. G. Wells je autorem výrazně originálním a s nesmírnou představivostí. Čtenáři ho znají především pro jeho skvělé vědecko-fantastické romány Válka světů, Stroj času, Neviditelný, Pokrm bohů, Válka ve vzduchu, První lidé na měsíci či Ostrov doktora Moreaua.

MARTIN PREISS
Český herec a dabér. Po gymnáziu vystudoval činoherní herectví na Divadelní Akademii múzických umění (1996) a stal se členem souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni. Zde si zahrál například Orsiniho ve Večeru tříkrálovém. Po dvou sezonách nastoupil do Činohry Národního divadla v Praze. Jeho úvodní rolí byl Edmund Tyrone v Cestě dlouhým dnem do noci. Od roku 2004 je na volné noze a spolupracuje s různými divadelními scénami, například Divadlem Na Jezerce, Divadlem na Vinohradech či Divadlem pod Palmovkou. Aktuálně hraje spíše v seriálech.

Nahrávka vznikla podle knihy Herberta George Wellse Válka světů, vydané nakladatelstvím Triton v roce 2017. Copyright © Herbert George Wells, 1898. Z anglického originálu War of the Worlds přeložil Vladimír Svoboda. Translation © 2005, 2017. Čte Martin Preiss. Hudba Soundguru. Režie, zvuk Vratislav Hubička. Technická redakce Jan „Raveboy“ Němec. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Martin Urbánek. Úprava obálky pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.