KAREL IV. - kompletní trilogie

Délka: 31 h 20 min
Interpret: Jiří Dvořák
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2017
Typ souboru: MP3
Velikost: 1.77 GB

KAREL IV. ‒ audiokniha obsahuje kompletní trilogii o životě českého panovníka. Autor Josef Bernard Prokop. Čte Jiří Dvořák. Režie Michal Bureš.

#1 Tajný deník #2 Císař a císařovna #3 Císař a synové

První díl trilogie Tajný deník ukazuje panovníkův život uceleně skrze vzpomínky na dětství, na rodiče, na všechny čtyři manželky i na potomky. Druhý s podtitulem Císař a císařovna se soustředí na císařskou korunovaci a na svazek s poslední ženou Alžbětou. Třetí část Císař a synové se zaměřuje na vztah „otce vlasti“ k následníkovi Václavovi i k ostatním synům z dalších manželství, i vůči levobočkovi.

Sám autor J. B. Prokop trilogii charakterizuje: „První díl začíná v roce 1363, kdy se Karel počtvrté a naposledy ženil, s Alžbětou Pomořanskou, a kdy ho navštívil Guillaume de Machaut, což je skutečná historická postava a opravdu v té době v Praze byl. Ten mu vypráví o starých časech, takže se vracíme dozadu a dozvídáme se o době před Karlovým narozením, přes jeho dětství až do jeho nástupu na český královský a římský císařský trůn v roce 1346. A zaznamenává i jeho svatbu. Druhý díl mapuje zhruba období od roku 1363 do roku 1369 – tedy čas, kdy královna Alžběta byla korunována v Římě císařovnou a došlo ke spoustě událostí, třeba k narození Zikmunda, v říši se odehrávaly i nejrůznější boje. Třetí díl vyměřuje od roku 1369 poslední dekádu Karlova života: jeho poslední cestu do Paříže a jeho boj o zvolení Václava na římský trůn. Je nutno říci, že prvorozeného Václava protěžoval, ale Zikmunda moc ne. O Zikmundovi sice samozřejmě mluvil a také s ním počítal, ale… a i to se snažím reflektovat: Kdyby Václava trochu méně ’vodil za ručičku‘ a tolik mu neumetal cestičku, nebo kdyby naopak více stál za Zikmundem, mohlo to všechno dopadnout jinak."

Josef Bernard Prokop
Narodil se a studoval v Praze (varhany, klavír, hudební věda). Po krátké pedagogické praxi zakotvil roku 1992 v Českém rozhlase, kde je redaktorem a moderátorem. Kromě toho je také autorem více než dvou stovek rozhlasových pořadů, spoluautorem televizních pořadů (s režisérem A. Moskalykem) a autorem dvou divadelních her. Aktivně koncertuje na varhany, a to nejenom v Čechách, ale ve většině zemí Evropy. Je aktivní i v muzikologické práci, mj. je zakladatelem a předsedou České společnosti Jana Ladislava Dusíka. Vychovává mladé klavíristy v ZUŠ Jana Zacha v Čelákovicích. Ke Karlovi IV. má autor o to větší vztah, že někteří z jeho předků byli ve službách tohoto slavného panovníka a u jeho dvora.

Jiří Dvořák
Narodil se v Brně, kde také vystudoval herectví na JAMU a vzápětí získal angažmá v Městském divadle. Účinkoval rovněž v šumperském a brněnském Mahenově divadle. V roce 1999 dostal nabídku působit v pražském Divadle na Vinohradech, jehož předním členem je dodnes. Na jevišti úspěšně ztvárnil spoustu dramatických postav od Shakespearova Macbetha i Jindřicha IV., Šmerala v Adině až po šarmantního Arthura Goringa ve Wildeově Ideálním manželovi. Televizní a filmoví diváci jej znají z filmů Vůně vanilky, Anděl páně, Operace Silver A, Zemský ráj to napohled či Příběh kmotra a ze seriálů jako Pojišťovna štěstí, Světla pasáže, nebo Sanitka 2.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma