Obálka audioknihy Kdysi

Interpret: Matouš Ruml
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021

KAŽDÝ SI ZASLOUŽÍ ZAŽÍT NĚCO DOBRÉHO. ALESPOŇ JEDNOU V ŽIVOTĚ.

Věnováno: „Všem dětem, jejichž příběhy nikdy nikdo nevyprávěl.“

Tři roky a osm měsíců žije devítiletý Felix Salinger v odlehlém katolickém sirotčinci v horách, ačkoli není katolického vyznání. Jeho rodiče nejsou mrtví. Přivedli ho k matce Mince, představené jeptišek, aby se měl dobře. A určitě si pro něj brzy přijdou, jak Felix věří, jen co vyřeší potíže, které mají se svým knihkupectvím. Protože židovští knihkupci to mají v Polsku roku 1942 těžké. Jak moc těžké, to Felix pochopí, až když se v sirotčinci objeví muži s podivnými páskami na rukávech a začnou vyhazovat a pálit židovské knihy z místní knihovny. Felix uteče. Cestou zachrání malou Zeldu, jejíž rodina byla zavražděna, a pomalu mu dochází, co mají tihle spalovači knih za lubem. A co to znamená pro něj, Zeldu a všechny ostatní Židy…

Spisovatele k napsání příběhu inspiroval osud Janusze Korczaka, polského židovského lékaře a tvůrce knih pro děti, který zasvětil svůj život péči o mladé lidi. Chtěl knihou vzdát této osobnosti hold, protože pro něj je hrdinou.

MORRIS GLEITZMAN
Morris Gleitzman vyrůstal v Anglii a do Austrálie přišel, když mu bylo šestnáct. Po univerzitě pracoval deset let jako filmový a televizní scénárista. Teď, po 40 knihách, je jedním z nejpopulárnějších australských autorů. Jeho knihy byly přeloženy do mnoha jazyků a vyznamenány bezpočtem cen.

MATOUŠ RUML
Vystudoval hudebně dramatické oddělení Pražské konzervatoře. Již během studií hostoval v Divadle ABC, ve Stavovském divadle a v Klicperově divadle v Hradci Králové. Pět let byl členem souboru Městského divadla v Mladé Boleslavi, kde vystoupil například v inscenacích Ostře sledované vlaky, Nebezpečné vztahy, Úplné zatmění nebo Chaplin. Nyní je členem divadelního spolku Kašpar v Divadle v Celetné (Osiřelý západ, Višňový sad, Mrzák Inishmaanský, Mikulášovy patálie). Televizním divákům je známý ze seriálu Comeback, z pořadu pro děti Hřiště 7 a z magazínu Za obzorem. Je laureátem Ceny Zuzany Navarové a Thálie pro mladého činoherce za rok 2012.

Nahrávka vznikla podle knihy Morrise Gleitzmana Kdysi vydané nakladatelstvím Argo v roce 2016. Copyright © Morris Gleitzman, 2005. First published by Penguin Group Australia. This edition published by arrangement with Penguin Random House Australia Pty Ltd. Z anglického originálu Once přeložila Barbora Punge Puchalská. Translation © Barbora Punge Puchalská, 2016. Čte Matouš Ruml. Hudba David Wolter a Soundguru. Režie, zvuk a sound design Pavel Štěpánek. Vyrobilo studio Soundguru. Ilustrace © Matúš Szalontai. Fotografie autora © Penguin Random House Australia. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.

Audiokniha Kdysi – první díl vyprávění o životě odvážného židovského chlapce Felixe v okupovaném Polsku za 2. světové války. Autor Morris Gleitzman, čte Matouš Ruml.