Křišťálový klíč III: Jarmarečník

Délka: 16 h 38 min
Interpret: Eva Josefíková
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2020
Typ souboru: MP3
Velikost: 938 MB

Audiokniha Jarmarečník obsahuje třetí díl historické románové série, kterou píše Vlastimil Vondruška. Čte Eva Josefíková a Miroslav Táborský.

Křišťálový klíč #3

Podnikavý sklářský rod Heřmanů ve stínu blížící se Války o rakouské dědictví.

Šestidílná kronika vypráví o osudech severočeského podnikatelského rodu Heřmanů od konce 17. století až do zrušení nevolnictví na sklonku 18. století. Životní peripetie členů rodu, kteří se stanou sklářskými a textilními podnikateli, umělci, úředníky i učenci, se prolínají s příběhy rázovitých severočeských postav – hraběcím rodem Kinských, sloupskými poustevníky, polevskými a šenovskými obchodníky, členy tajných evangelických sekt, jezuity i rozmanitými císařskými úředníky a kněžími.

Dědicové Ignáce Heřmana přijdou o Falknovskou huť, kterou získá Leopoldova bývalá snoubenka Hildegarda a ta žije pro jedinou věc – rodu Heřmanů se pomstít. Ignácovi vnukové musí čelit nejen jejím intrikám, ale i hospodářským potížím, které s sebou nese nový styl manufakturního podnikání. Tradiční obchod nahrazují dravé obchodní kompanie. Překotné změny však zároveň znamenají nové příležitosti pro všechny schopné, ženy nevyjímaje. Není proto náhodou, že sepsání pokračování rodinné kroniky se ujme mladá Johannova dcera Vilemína, která si za podpory hraběte Kinského otevře vlastní bělidlo. Poklidný život však osud nepřeje ani rodu Heřmanů ani celé České zemi. Císař Karel nemá mužského dědice a rodu, který po staletí vládl ve střední Evropě, hrozí ztráta moci...

VLASTIMIL VONDRUŠKA
Kladenský rodák po absolvování gymnázia vystudoval obor historie a etnografie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, vědeckou aspiranturu v Československé akademii věd ukončil v roce 1982. Od roku 2009 se věnuje výhradně spisovatelské činnosti. Dosud publikoval více než 50 vědeckých studií a článků o dějinách hmotné kultury, 20 knih vědeckých a populárně naučných (některé naučné společně s manželkou Alenou), více než 40 historických románů pro dospělé a několik knih pro mládež. Podle oficiálních statistik Národní knihovny v Praze vede už od roku 2011 žebříček našich nejčtenějších autorů. Kromě literární tvorby je také autorem dvou divadelních her a filmu Jménem krále, vystupoval v pořadu Příběhy a písničky ze středověku a spolupracuje s Českým rozhlasem. Za své dílo byl oceněn Zlatou stuhou IBBY, cenou knihovníků SUK a získal 7 cen čtenářů nakladatelství MOBA. V Tympanu vydává audioknižní ságy Přemyslovská epopej, Husitská epopej a detektivní cykly Hříšní lidé Království českého a Letopisy královské komory. Kromě literatury se rád věnuje cestování, fotografii, štípání dřeva a svému psu.

Nahrávka vznikla podle knihy Vlastimila Vondrušky Křišťálový klíč III. Jarmarečník (1726–1734) vydané nakladatelstvím MOBA v Brně v roce 2020. Copyright © Vlastimil Vondruška, 2020. Čtou Miroslav Táborský a Eva Josefíková. Režie, zvuk a mastering Jan Koukal, Vojtěch Machálek a Nikolaj Ivaskiv. Vyrobilo studio Soundguru. Hudba Pavel Hlaváček.Obálka Karol Lament/PT MOBA. Úprava obalu pro CD Jan Mottl. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., v roce 2020. Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1.

více

Série Křišťálový klíč

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma