Obálka audioknihy O Pavlovi

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021

ŽIVOTODÁRNÁ LÁSKA, KTERÁ NIČÍ

V roce 1979 se Daňa Horáková stala třetí, poslední, manželkou režiséra a scénáristy Pavla Juráčka (1935–1989). Ve stejném roce byli vzhledem ke svým politickým postojům nuceni se v rámci akce Státní bezpečnosti „Asanace“ vystěhovat do Západního Německa.

Autorka v knize popisuje jejich seznámení, svatbu a následný společný život nejprve v Čechách a později v Německu bez příkras, a byť i jen malé trošky autocenzury. Poznáváme tu patologický vztah dvou intelektuálů, kteří nemohli žít spolu, ale ani bez sebe. Vyprávění stejně spalující jako příběh Viktorky a Černého myslivce. Vedle toho však dostáváme také svědectvím o širším okruhu mnoha Juráčkových a autorčiných přátel a známých z oblasti českého filmu, divadla, disentu a exilu (Václava Havla, Miloše Formana, Věry Chytilové, Jiřího Menzela, Rudolfa Slánského mladšího, Pavla Kohouta, Milana Machovce, Ludvíka Vaculíka a mnoha dalších). Kniha není zdaleka jen vzpomínková, ale jde také o obecnou reflexi lidské povahy, mezilidských vztahů, tlaku dějin na člověka a v posledu i lidského osudu a lidské odpovědnosti za vlastní život vůbec.

DAŇA HORÁKOVÁ
Česko-německá novinářka, spisovatelka a politička se narodila v německém Sasku, ale vyrůstala v Praze jako dcera německé matky a českého otce. Univerzitu Karlovu v Praze absolvovala v roce 1971 (titul PhDr.), během studií se jí podařilo v letech 1968–69 odjet na studijní stáž do New Yorku. Ve svém staroměstském bytě organizovala tzv. „salóny“, kde diskutující měli možnost volně hovořit o umění, politice či filozofii. S Václavem Havlem řídila samizdatovou Edici Expedice a je signatářkou Charty 77.
Po svatbě s Pavlem Juráčkem byli nuceni se z politických důvodů vystěhovat do Spolkové republiky Německo, kde se zprvu živila jako uklízečka, ale později získala práci jako novinářka a zástupkyně šéfredaktorky v německém deníku. V letech 2002 až 2004 působila jako hamburská ministryně kultury. V češtině oficiálně vydala dvě knihy: Den plný pitomců (2014) a O Pavlovi (2020), obě v nakladatelství Torst.

ANITA KRAUSOVÁ
Narodila se v Trutnově a po maturitě na místním gymnáziu byla v roce 2005 přijata na Divadelní Akademii múzických umění. Během studia na DAMU absolvovala stáž na Hochschule für Schauspielkunst Ernst Busch. Po absolutoriu působila v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Od roku 2014 velmi intenzivně spolupracuje s řadou především alternativních scén. Je zakládající členkou divadelní skupiny Kolonie, s níž se účastnila i umělecké stáže v norském Hammerfestu. Hostovala v roli Cizí princezny v hudebním nastudování Malé mořské víly H. Ch. Andersena na scéně Theater Bremen. Diváci ji mohou znát z televize a filmu (série Pustina, seriál Rapl II, Vodník nebo Bez vědomí). Pravidelně spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. Pro Tympanum načetla audioknihy O Pavlovi a Tyrkysová hora.

Nahrávka vznikla podle knihy Dani Horákové O Pavlovi vydané nakladatelstvím Torst v roce 2020 (vydání první, opravený dotisk). Copyright © Daňa Horáková, 2020. Čte Anita Krausová. Režie a zvuk Nikolaj Ivaskiv. Vyrobilo studio Soundguru. Cover photo © Bohdan Holomíček. Fotografie interpretky © Anita Krausová. Úprava obalu pro CD Jan Mottl. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.

O Pavlovi – audioknižní zpracování vzpomínek Dani Horákové na svého manžela, scénáristu a režiséra Pavla Juráčka, které byly oceněny Knihou roku Lidových novin 2020. Čte Anita Krausová.