Obálka audioknihy Ledový drak

Interpret: Marie Štípková
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2020

První dětská audiokniha mistra současné fantasy je strhujícím vyprávěním o zemi, v níž vládnou draci.

Ledový drak je legendami opředené stvoření, které dosud nikdo nezkrotil. Ale Adara, dítě zrozené za toho nejkrutějšího mrazu, se ho nebojí. Připadá jí, jako by byl součástí jejího života odjakživa. Nejdřív jí jen zdálky pozoroval, jak si hraje na studeném sněhu, když jí byly čtyři, dovolil jí se ho dotknout a v pěti letech se poprvé proletěla na jeho širokém hřbetě. Pak však do Adařina kraje vtrhne válka a s ní ohniví drakoletci ze severu. Zimní dítě a jeho ledový drak stojí před neúprosnou volbou.

Poutavé audioknižní zpracování přenese (nejen) dětského posluchače do kouzelného světa plného nebezpečí, odvážných činů a opravdového, obětavého přátelství.

GEORGE R. R. MARTIN
Narodil se v Bayonne v New Jersey jako syn dělníka v docích. Atmosféra přístavu, kde se mísily vůně dálek, spolu s jeho bujnou fantazií vedly k tomu, že již v dětském věku začal psát smyšlené příběhy a prodávat je za drobné mince dětem ze sousedství. Později vystudoval žurnalistiku na Severozápadní univerzitě v Illinois (1971) a nastoupil dráhu profesionálního spisovatele.

Hned jeho první román Soumrak na Worlornu si vysloužil pochvalné kritiky za propracovaný portrét mimozemské kultury žijící v příšeří bludné planety. Následovala pestrá paleta povídek žánru science fiction, hororu i fantasy. Od roku 1983 spolupracoval s televizí a podepsal se jako scénárista pod několik seriálových řad, v čele s novou Zónou soumraku a dramatickou fantasy Kráska a zvíře. Koordinoval také populární knižní sérii Wild Cards ze sdíleného světa postiženého mimozemským virem a řadu povídkových antologií. Konečným triumfem se pro George R. R. Martina stala jeho románová fantasy série Píseň ledu a ohně, jejíž první svazek Hra o trůny spatřil světlo světa v roce 1996. Epická sága ze světa temného středověku protkaného sítí intrik a zastíněného rostoucí hrozbou ze severu, byla do dnešních dnů ověnčená řadou ocenění (Hugo Award, World Fantasy Award, Locus Poll Award) a stala se předlohou populární seriálové řady HBO. Z plánované sedmidílné ságy dosud vyšlo pět svazků (Hra o trůny, Střet králů, Bouře mečů, Hostina pro vrány a Tanec s draky).

MARIE ŠTÍPKOVÁ
Absolvovala pražskou DAMU. Věnuje se převážně divadlu, 2013-2016 byla v angažmá v Městském divadle Kladno, od roku 2017 je součástí souboru Švandova divadle v Praze. Byla nominována na Cenu Thálie 2015 a v témže roce získala Cenu divadelní kritiky v kategorii ženský herecký výkon. Objevila se ve filmech Chyťte doktora (2007), Anglické jahody (2008), Cesta do lesa (2012), 8 hlav šílenství (2017) nebo Nabarvené ptáče (2019).

Nahrávka vznikla podle knihy George R. R. Martina Ledový drak vydané nakladatelstvím Argo v Praze v roce 2015. Copyright © 1980 by George R.R.Martin. Z anglického originálu The Ice Dragon vydaného nakladatelstvím Tom Doherty Associates v New Yorku roku 2014, přeložila Lenka Němečková. Translation © Lenka Němečková, 2008, 2014. Čte Marie Štípková. Režie Zuzana Burianová. Zvuk Rostislav Koňařík. Hudba Dominik Svoboda. Illustrations copyright © 2014 by Luis Royo. Foto autora © Martin_credit is Parris. Úprava obalu pro CD Matěj Čadil. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., . Bolzanova 1615/1, 110 00 Praha 1, v roce 2020. www.tympanum.cz

Audiokniha Ledový drak obsahuje fantasy příběh, určený nejen dětem... Autor George R. R. Martin, čte Marie Štípková.