Obálka audioknihy Návrat do Valbone

Interpret: Martin Stránský
Vydavatel: Audiotéka, The Dog Trail
Vydáno: 2019

Rodičům řekli, že jedou do Rumunska, ve skutečnosti ujížděli více na jih. Zem se po nich slehla v okolí albánské vesnice Teth. Starou záhadu nikdo nerozluštil, ani Interpol si nedokázal poradit. Jak běžela léta, osudy ztracených se staly téměř zapomenutou historií, dokud sestra ztracené studentky, Jana, nedostala dopis s pasem zmizelé Lenky. Vydává se do Albánie zjistit, co se před lety v horách sestře přihodilo. Román na motivy skutečných událostí dostává nečekané souvislosti …

JOSEF HABAS URBAN
Josef Habas Urban je český spisovatel, scenárista, režisér a producent. Absolvoval PřFUK, kde vystudoval obor inženýrská geologie a hydrogeologie. Bývalý reprezentant ve sjezdu na divoké vodě se začal psaní věnovat po ukončení vodáckého projektu “Czech Rafting“ (projekt průzkumu nejhlubších kaňonů na zemi). Je autorem například známých románů Habermannův mlýn, Čas kdy muži sestupují na zem, 7 dní hříchů. Velkými počiny jsou také dokumentární filmy a dramata Závěť, Habermannův mlýn, Ztracené klíče od domova nebo film Na vlastní nebezpečí.
Habermannův mlýn, dnes již kultovní kniha, se v roce 2000 stává nejen bestsellerem, ale jeho stejnojmenná scénáristická verze získává Urbanovi filmařské ocenění Orfeus, udělovaný v rámci Českých lvů (Cena Sazky).
Na knize, Návrat do Valbone, začal autor pracovat již v roce 2016, kdy se poprvé vydal do Albánie. Cílem jeho cesty byla horská oblast Prokletije, kde se v roce 2001 ztratili tři čeští studenti.

MARTIN STRÁNSKÝ
Po studiích na DAMU nastoupil do stálého angažmá v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni, v roce 2004 hostoval v Národním divadle v Brně a účinkoval v komponovaném pořadu Martina Hilského uvedeném v rámci Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě, kde se pak roku 2008 představil jako Jago v Othellovi. V současnosti je stálým hostem pražského Divadla pod Palmovkou. Pravidelně se objevuje v televizních seriálech Ulice, Kriminálka Anděl, Místo nahoře, Pojišťovna štěstí, Ordinace v růžové zahradě 2, Doktoři z Počátků apod. a ve filmech jako Pravidla lži, Hrobník, Habermannův mlýn, Ženy, které nenávidí muže, Occamova břitva, Intimity... Je jedním z nejlepších současných dabérů; získal Cenu Františka Filipovského za nejlepší mužský výkon v dabingu a Cenu diváků za dabování titulní postavy doktora Gregoryho House v seriálu Dr. House.

Audiokniha Návrat do Valbone obsahuje thriller podle skutečných událostí, od autora knihy Habermannův mlýn, Josefa Habase Urbana. Čte Martin Stránský. Režie Helena Rytířová.