Obálka audioknihy Odložené případy: Nezvěstná

Vydavatel: Audiotéka, Jota
Vydáno: 2021
Série: Odložené případy díl 1

Severské krimi inspirované skutečnými nevyřešenými případy kombinuje to nejlepší z populárních TV krimi seriálů Most a Zločin.

V létě před 16 lety zmizela v jižním Švédsku 19letá dívka. Případ nebyl vyřešen a dívka se nikdy nenašla. Nyní se v Malmö objevil vrah, který napadá a znásilňuje ženy přímo v jejich domovech. Důkazy ukazují nápadné podobnosti s vyšetřováním dlouho hledaného dánského vraha z Valby. Slavný dánský expert na profilování zločinců a odborník na muže z Valby Carsten Morris se připojí ke švédskému týmu vyšetřovatelů pod vedením inspektorky Tess Hjalmarssonové a její parťačky Marie Erlingové, které se snaží vyřešit oba případy, jež by zdánlivě mohly souviset. Podaří se jim zastavit násilníka včas a zjistit, co se stalo s nezvěstnou dívkou z roku 2002?

První díl románové krimi série se odehrává v jižním Švédsku a v okolí Malmö. Autorka je expertkou na odložené případy a zkušenou reportérkou zabývající se zejména nevysvětlenými zločiny, díky čemuž je román velmi autentický a realisticky zobrazuje práci vyšetřovatelů. Charaktery hlavních postav a nahlédnutí do jejich soukromí jenom přispívají k napínavosti a očekávání, setká-li se jejich snažení s úspěchem.

TINA FRENNSTEDT
Tina Frennstedt je jednou z nejuznávanějších švédských krimi reportérek, expertkou na nevyřešené a odložené případy a autorkou románů, ve kterých autenticky zobrazuje policejní práci. Pracovala pro periodika Svenska Dagbladet, Dagens Nyheter a Expressen. V současnosti je manažerkou vysílání Crime Central. Z těchto oceněných reportáží také vyšla při psaní prvního dílu krimi série Odložené případy: Nezvěstná, za nějž získala ocenění Crimetime Awards za nejlepší debut roku 2019. Žije v Södermalmu.

HELENA DVOŘÁKOVÁ
Vystudovala herectví na JAMU, poté působila v Městském divadle v Brně, kde hostovala už během studia a kde na sebe výrazně upozornila. V roce 2006 přesídlila do Prahy a stala se členkou souboru Divadla v Dlouhé – v roce 2007 získala Cenu Alfréda Radoka za postavu Faidry a Thálií byla oceněna roku 2011 za výkon ve hře Polední úděl. V roce 2018 obdržela cenu Thálie také za herecký výkon v rozhlasové hře Hilda. Na stříbrném plátně se objevila například ve filmech Stínu neutečeš (2009), Schmitke (2014) nebo Lída Baarová (2016). Známá je ze seriálů Četnické humoresky, Černá sanitka, Život a doba soudce A. K. či Kriminálka Anděl. Výrazně se prosazuje v dabingu a skvěle načítá audioknihy.

Audiokniha Nezvěstná obsahuje první díl severské krimi série Odložené případy. Autor Tina Frennstedt, překlad Petra Hesová. Čte Helena Dvořáková. Mistr zvuku Jan Kacian, režie Jakub Tabery.

Série Odložené případy

Obálka audioknihy Odložené případy: Nezvěstná