Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Doktor Živago

Doktor Živago

Boris Pasternak

Délka: 23 h 25 min
Interpret: Martin Preiss
Vydavatel: Audiotéka
Vydáno: 2022
Typ souboru: MP3
Velikost: 1.32 GB

3. MÍSTO ve výročním ocenění AUDIOKNIHA ROKU 2022 v kategorii NEJLEPŠÍ INTERPRET

Román Doktor Živago, dlouhá léta ve vlasti autora i u nás obestřený fluidem zakázaného, vyvolal rozruch a paniku hned v r. 1956, kdy jej Pasternak dopsal a nabídl k uveřejnění. Neuspěl. O rok později vyšel rusky v Itálii, zanedlouho pak italsky, anglicky, švédsky, norsky, francouzsky a německy.

Roku 1958 byla spisovateli udělena Nobelova cena, kterou však byl donucen odmítnout…

Velkolepá freska zachycuje nejdramatičtější období novodobých dějin Ruska, první polovinu dvacátého století, tedy ruskou revoluci a stávky dělníků v roce 1905, ale především první světovou válku a bolševickou revoluci. V těchto těžkých a krvavých časech hledá svou cestu životem titulní hrdina, lékař s duší básníka Jurij Živago. Nezajímá ho politka, pouze lidská individualita. Je povolán k tomu, aby pomáhal raněným a trpícím. Svým profesním posláním si je jistý, avšak o to méně má jasno v citech k ženám. Zatímco k sestřenici Toně jej poutá manželský slib, stvrzený dítětem, ke křehké dívce Laře jej přitahuje porozumění a milostná touha. Jeho cestu navíc kříží všeho schopný právník Viktor Komarovskij, Lařin bývalý milenec, jenž je schopen přežít za každého režimu a jenž se nemíní Lary vzdát...

Jako červená nit se tedy románem vine láska, děj je rovněž prostoupen úvahami o smyslu života a umění. Mimořádnou roli sehrává v díle náhodná osudovost, která vstupuje do životů jednotlivých postav a vzájemně je propojuje.

Podle románu byly natočeny dva mimořádně úspěšné filmy - v r. 1965 v režii Davida Leana, ověnčený pěti Oscary, a v r. 2002 v režii Giacoma Campiottiho.

BORIS LEONIDOVIČ PASTERNAK
Boris Leonidovič Pasternak (10. 2. 1890 — 30. 5. 1960) byl ruský sovětský prozaik, básník a překladatel, nositel Nobelovy ceny. Narodil se v Moskvě v Carském Rusku, v rodině významného malíře Leonida Pasternaka. V dětství projevoval výtvarné a hudební nadání, které uplatnil také v literatuře. Té se věnoval celý svůj život. Univerzitní studia filozofie a literatury absolvoval v Moskvě a v Marburgu. Za své básně a román Doktor Živago, uveřejněný roku 1957 v Itálii (v Rusku až 1988), dostal Nobelovu cenu. Ale fyzicky ji obdržel až roku 1989 jeho syn. Pod tlakem štvavé kampaně bývalými vládnoucími kruhy v SSSR se jí byl nucen vzdát.

MARTIN PREISS
Pochází z herecké rodiny a již během studia na pražském DAMU hrál v činohře Národního divadla. Představil se ve hrách Radúz a Mahulena, Antonius a Kleopatra, Hamlet, Cyrano z Bergeracu nebo Večer tříkrálový. Objevil se také na televizní obrazovce hlavně díky moderování pořadu: Chcete být milionářem, kde převzal moderátorské žezlo po Vladimíru Čechovi. Kromě toho všeho se také aktivně věnuje dabingu filmů, seriálů a načítání audioknih.

Audiokniha Doktor Živago, autor Boris Pasternak, překlad Jan Zábrana. Čte Martin Preiss, režie Helena Rytířová.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma