Obálka audioknihy Válka s mloky

Interpret: Lukáš Hlavica
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021

Zpočátku jsou Mloci roztomilí, dělníci – levná pracovní síla, která má za úkol za lidstvo udělat těžkou a nepříjemnou práci, kterou nechce nikdo dělat. Jenže i na ně platí okřídlené rčení, že jsou „dobří sluhové, ale zlí páni“. Roztomilí Mloci si totiž postupem času uvědomí, že mají také právo na svůj životní prostor a nekompromisně ho začnou po lidstvu vyžadovat…

Válka s Mloky je jedna ze základních knih české literatury dvacátého století a povinná četba k maturitní zkoušce. Přináší ostrou satiru, která zpočátku zábavnou formou poukazuje na nešvar snažit se vydělat na všem, co slibuje zisk, i kdyby to s sebou mělo přinést zkázu.

KAREL ČAPEK (1890 – 1938)
Český spisovatel, novinář a dramatik. Na Filozofické fakultě univerzity Karlovy vystudoval estetiku a filozofii (doktorát získal 1915). Je řazen mezi klíčové osobnosti tzv. relativistické či pragmatické generace, která mezi válkami svými literárními díly poukazovala na mnohost individuálních i kolektivních pravd, přičemž se politicky identifikovala s liberální demokracií. Českou literaturu obohatil především svým osobitým přístupem propojujícím atraktivní žánrové formy, ať už to byla utopie, sci-fi, nebo například detektivka s formulací závažných filozofických a společenských problémů. Z jeho obrovského a dodnes živého díla jmenujme alespoň Dášeňku, čili život štěněte, milovanou knihu mnoha generací dětí; divadelní hru Bílá nemoc a romány Krakatit, Válka s Mloky či nedokončený Život a dílo skladatele Foltýna.

LUKÁŠ HLAVICA (1965)
Český herec, dabér a režisér. Vystudoval obor Činoherní herectví na Divadelní akademii múzických umění v Praze (1988), kde působí jako odborný asistent. Po absolutoriu prošel Národním divadlem v Praze, Divadlem na Vinohradech a Dejvickým divadlem. Dnes je na volné noze a kromě načítání audioknih se věnuje především rozhlasové režii. Pro Tympanum načetl audioknihy Čarodějův učeň, Hrůza v Dunwichi. Nebe nad Jemenem, Africká zima, Odbila dvanáctá hodina, Román pro muže, Škola malého stromu, Alchymista.

Nahrávka vznikla podle knihy Karla Čapka Válka s Mloky vydané nakladatelstvím Fragment v roce 2012. Copyright © Karel Čapek, 1935. Čte Lukáš Hlavica. Režie, zvuk Jan Koukal. Hudba Soundguru. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Martin Urbánek. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.

Audiokniha Válka s Mloky – ostrá satira ukazuje na příkladu Mloků, že nelze kohokoli bezskrupulózně využívat, aniž by přišel zasloužený trest ohrožující existenci celého lidstva. Autor Karel Čapek. Čte Lukáš Hlavica.