Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Ohnivá brána

Ohnivá brána

Steven Pressfield

Délka: 15 h 22 min
Interpret: Martin Myšička
Vydavatel: Audiotéka
Vydáno: 2021
Typ souboru: MP3
Velikost: 867 MB

Vojska perské říše krále Xerxa vtrhla do Řecka. V průsmyku v Thermopylách se jim postavil vybraný sbor tří set Sparťanů s nadějí, že v tomto místě se podaří alespoň několik dní zadržet lavinu dobyvatelů.

Sparťané a jejich spojenci nakonec zadržovali útočníky sedm dnů, tak dlouho, až dle řeckého historika Herodota jejich zbraně v tom masakru vzaly za své a oni bojovali „holýma rukama a zuby“, dokud nepodlehli.

Příběh je vyprávěn jediným přeživším bojovníkem z řecké armády, mužem jménem Xeones, který líčí perskému králi Xerxovi nejen samotnou bitvu, ale i příběh svého života, jak se dostal coby sirotek bez budoucnosti do Sparty a jaké události vedly k tomu, že došel skrze spartskou nemilosrdnou výchovu a výcvik až na konec své cesty, k Ohnivé bráně.

V Thermopylách se dochovaly dva pomníky. Moderní je věnován spartskému králi Leonidovi, který zde padl, a jsou na něm vytesána dvě slova, jimiž Leonidas odpověděl na požadavek perského krále, aby sparťané složili zbraně. Řekl „Molon labe“, což znamená „Přijďte si pro ně“

Druhý pomník je starodávný, tvoří jej balvan s vyrytými verši básníka Simonida. Je to snad nejslavnější epitaf, složený k poctě válečníků:

„Jdi, poutníče, a zvěstuj Lakedaimonským,
že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám.“

STEVEN PRESSFIELD
Steven Pressfield je americký autor historické beletrie a literatury faktu, též scénárista. Narodil se v Port of Spain na Trinidadu. Po službě u americké námořní pěchoty vystudoval psychologii na Dukeově univerzitě v Severní Karolíně. Pracoval jako reklamní textař, učitel, řidič traktoru, barman, dělník na ropném vrtu a ošetřovatel na psychiatrii, ve Washingtonu česal ovoce a v Hollywoodu psal scénáře, např. Nico – víc než zákon se Stevenem Seagalem, Freejack s Emiliem Estevezem, Mickem Jaggerem a Athonym Hopkinsem a Čas pomsty s Dolphem Lundgrenem. Podle jeho románu The Legend of Bagger Vance byl natočen film Legenda o slavném návratu s Willem Smithem v hlavní roli. Tématem jeho knih je především válka ve všech historických obdobích a ve všech podobách. V češtině mu vyšly tyto romány: Afghánské tažení, Ctnosti války, Ohnivá brána, Poslední z Amazonek a Souboj s Bohy. Žije v Los Angeles.

Copyright © 1998, by Steven Pressfield, Gates of Fire: An Epic Novel of the Battle of Thermopylae

Audiokniha Ohnivá brána obsahuje strhující vyprávění o hrdinském boji za svobodu Řecka proti ohromující perské přesile u Thermopyl. Autor Steven Pressfield, překlad Vladimír Marek. Čte Martin Myšička a Marek Holý, režie Jakub Tabery, mistr zvuku Jan Kacian.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma