Obálka audioknihy Rybářská chata

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2024

STANEŠ SE SOUČÁSTÍ NĚČEHO, CO TĚ PŘESAHUJE

Krásná a hluboká knížka pro všechny, kdo někdy ztratili v životě směr. Možná ho společně s Jonem a Ivarem při veslování v rybářském člunu znovu najdou. Příběh o předávání životních zkušeností.

„Staneš se součástí něčeho, co tě přesahuje. Nejsi ve svým životě nejdůležitější, na to zapomeň.“ – To uslyší pomocný učitel a ve volném čase ne příliš úspěšný hudebník Jon, když ho jeho strýc Ivar jednou na podzim vezme do malé chatky u jezera, kde jejich rodina po generace chová a loví pstruhy, aby mu předal rodinnou tradici. Ivar všechno říká jen jednou a Jon má za úkol vše pečlivě zapisovat, aby to příště už zvládl sám. Nejprve je příběh plný norské romantiky, modrého nebe, téměř hmatatelné chuti ryb a ostrých barev podzimu, postupem času se však stává stále temnějším, pravé charaktery obou mužů se začnou vyjevovat a na výletě už zdaleka nejde jen o romantiku v chatce bez elektřiny a to, jak naučit mladého muže přivyklého městskému životu chytat pstruhy. Román o dozrávání v muže.

STEIN TORLEIF BJELLA
Norský hudebník a spisovatel. Narodil se v horské vesnici Al ve východním Norsku, v kraji, kde se odehrává jeho autobiografická próza Rybářská chata. Úspěšný písničkář debutoval v roce 2017 oceňovanou básnickou sbírkou Jordsjukantologien. Novela Rybářská chata je jeho prozaickou prvotinou, kterou napsal v době zrušených koncertů během lockdownu. Rybaření naučil spisovatele již v útlém věku jeho otec a podobně jako jeho literární hrdinové se i on stará o jezero. Navíc studoval na zemědělské škole, kde byl součástí osnov předmět věnovaný rybolovu. Svou románovou prvotinu napsal v menšinové variantě norštiny zvané nynorsk.

JAN HÁJEK
Český herec. Pochází z Moravské Třebové, během studií na JAMU hrál v brněnském divadle Polárka. V roce 2002 získal angažmá v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Od roku 2006 působí v Praze, nejprve v Národním divadle, od roku 2011 je členem Činoherního klubu. V roce 2007 získal Cenu Thálie pro mladého činoherce do 33 let. K jeho velkým divadelním rolím náleží Hamlet, Caligula, Mackie Messer, hrál v inscenacích Kupec benátský, Sluha dvou pánů, Revizor, Rock’n’Roll, Revizor a dalších. Ztvárnil postavu Tomáše v celovečerním filmu Kobry a užovky, v televizi dostal herecké příležitosti v inscenacích a seriálech Božena, Balada o pilotovi, Černé vdovy, České století, Bohéma, Labyrint a dalších.

Nahrávka vznikla podle knihy: Stein Torleif Bjella - Rybářská chata vydané nakladatelstvím Prostor v roce 2023. Text © Stein Torleif Bjella. First published by Forlaget Oktober AS, 2021 Published in agreement with Oslo Literary Agency. Z norského originálu Fiskehuset, vydaného nakladatelstvím Forlaget Oktober v Oslu roku 2021, přeložila Jarka Vrbová. Translation © Jarka Vrbová 2023. Čte Jan Hájek. Režie David Laňka. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Cover design a úprava obalu pro CD Kristýna Pokojová. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., ve spolupráci s nakladatelstvím Prostor, s. r. o., 2024.