Obálka audioknihy Epištoly kutnohorské a vybrané články politické

Epištoly kutnohorské a vybrané články politické

Karel Havlíček Borovský

Interpret: František Skřípek
Vydavatel: Petr Kopecký
Vydáno: 2012

Epištoly kutnohorské a vybrané články politické - devítihodinová audiokniha obsahuje kompletní Epištoly Karla Havlíčka Borovského, jak byly souborně vydány v roce 1851, a 21 novinových článků publikovaných v letech 1846 až 1851 v Pražských novinách, Národních novinách a ve Slovanu. Čte František Skřípek.

Začteme-li se či zaposloucháme do Havlíčkových politických článků, brzy zjistíme, že jeho síla neleží v epigramech a satirických básních, jak nám líčili v hodinách literatury. Havlíček je především novinář, který politicky vzdělával veřejnost, propagoval národnostní i občanskou rovnoprávnost, přál si svobodu a nezávislost tisku. Ale úplnou, tedy nejen na státní moci, ale také - v dnešní době bychom řekli - na politických stranách a zájmových skupinách včetně finančních a podnikatelských. A jde příkladem, právě podle těchto pravidel vydává Národní noviny a později Slovana.
S Havlíčkem nemusíme nutně souhlasit ve všem, ale jeho přehled o dění doma i ve světě, znalosti řady spisů politické filozofie, bystrý úsudek, smysl pro realitu a pracovitost jsou nepopiratelné. Ano, mnohdy se věci děly jinak, než doporučoval nebo předvídal. V takových případech to však často špatně, někdy i velmi špatně dopadlo.
Havlíček nás může inspirovat i 160 let po ukončení své novinářské činnosti, protože zápas o charakter společenského uspořádání je trvalý, mění se jen kulisy, kostýmy, masky, slova a jejich význam.
Tato audiokniha obsahuje 21 článků a Epištoly kutnohorské, původně také tištěné jako série příspěvků ve Slovanu. Jde o úzký výběr, který se ani nedotýká všech témat, nad nimiž se Karel Havlíček Borovský zamýšlel. Doufám však, že vybrané texty posluchače zaujmou a vzbudí v nich zájem o další Havlíčkovy politické články.

Obsah:
1. Co jest obec?
2. Zásady Národních novin
3. Vysvětlení nynějších okolností
4. Také něco o svornosti!
5. Obrana liberálně-národní strany
6. Statečnost politická
7. Jak se chovati k úřadům?
8. Národní noviny
9. Místo úvodu
10. Komunismus
11. Co jest vlastně konstituce?
12. Kdo platí největší daně?
13. Proti centralisací
14. Faryzeové rovnoprávnosti národní
15. Emancipace Židů
16. Revoluce
17. Správa záležitostí obecních
18. Proč jsem občanem?
19. Svobodný výrob a svobodný obchod
20. Něco o zákonním odporu
21. Konec!
22. Epištoly - Předmluva
23. - 53. Epištoly I. - XXXI.